Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir?

Aşağıda Güneydoğu Anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkıları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde üç farklı iklim tipi görülmektedir. Ülkemizde dört mevsim yaşanmaktadır. Ülkemiz yedi farklı coğrafik bölgeden meydana gelmektedir. Ülkemizde görülen bu farklı olaylar nedeniyle ekonomik kaynaklar da bölgelere göre farklılık göstermektedir.

Ülkemizde her bölgenin bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve iklim özellikleri bakımından farklılık göstermesi ekonomik geçim kaynakların da şekillenmesinde etkili olmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, ülkemizin güneydoğusunda bulunmaktadır. Bölgenin yüz ölçümü çok küçüktür. Bazı kısımlarında Akdeniz bazı kısımlarında Karasal iklim görülmektedir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Bazı şehirlerde ise sanayi gelişmiştir. Otomotiv yedek parça üretimi ve tamiri alanında sanayi gelişim göstermektedir. Tarım ve hayvancılık faaliyetleri de ekonomik gelişmeler yaşanmasında etkili olmaktadır. Bölgede küçükbaş hayvancılığın yapılması ve tarımın yapılması gıda endüstrisinin, tekstil endüstrisinin gelişmesinde etkili olmuştur. Bütün bunlar ülke ekonomisinin gelişmesinde de etkili olmaktadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde turizm de gelişim göstermektedir. Turizm faaliyetlerinin tarihi eserlere ve doğal güzelliklere bağlı olarak gelişmesi, ekonominin de gelişmesini sağladığından ülke ekonomisine önemli katkıların sağlanmasında önemli bir yere sahiptir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi en önemli bölgelerimizden biri olarak sulama sorunun aşılmasın için projelerin gerçekleştirildiği bir bölgedir. Su sorunu aşılırsa ekonomik olarak ülkeye daha büyük getirileri olacaktır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gizli dedi ki:

    Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları ödev konumdu sizin sayenizde hemen bitirdim

  2. Esma dedi ki:

    Çok güzel çünkü aradığım bilgi tam da bu güneydoğu anadolu bölgesindeki ekonomik faaliyetlerin ülke ekonomisindeki yeri kısaca yazdım.

Yorum Yaz