Doğu Anadolu Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir?

Aşağıda Doğu Anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkıları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde üç farklı iklim tipi görülmektedir. Ülkemizde dört mevsim yaşanmaktadır. Ülkemizde yedi farklı coğrafik bölge bulunmaktadır. Bütün bu coğrafik şartlar ülkemizde ekonomik gelir kaynaklarını da etkilemiştir. Ülkemizin coğrafik bölgeleri bitki örtüsü, toprak özellikleri, yeryüzü şekilleri ve iklim özellikleri bakımından farklılıklar barındırmaktadır. Bu da ekonomik kaynakların şekillenmesine neden olmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesi, ülkemizin en doğusunda bulunmaktadır. Ülkemizde yükseltinin en fazla olduğu ve Karasal iklimin görüldüğü bir bölgedir. Bölgede yükseltinin fazla olması nehir yataklarına baraj kurulması imkanını sunmuştur. Bu da enerji kaynaklarının elde edilmesi bakımından ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamıştır.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde hayvancılık yapılmaktadır. Büyükbaş hayvancılık bölgede en önemli geçim kaynaklarından biridir. Gelişen inşaat sektörü, gıda endüstrisi, tekstil endüstrisi ve ulaşım faaliyetleriyle birlikte hizmet alanları da bölgede ekonomik gelirin oluşmasında etkili olmaktadır. Bu da ülke ekonomisinin gelişmesini sağlamaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde turizm faaliyetleri de yapılmaktadır. Kış turizmi öne çıkarken, bölgedeki tarihi eserler, doğal güzellikler de turizmin gelişmesinde etkili olmaktadır. Bu da doğrudan ekonominin gelişmesini sağlamakta ve ülke ekonomisinin büyümesine neden olmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi, yüz ölçümü bakımından en büyük bölge ve yeryüzü şekilleri bakımından en engebeli bölge konumunda bulunmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Doğu Anadolu Bölgesi ekonomik faaliyetleri denince benim aklıma ilk önce Büyükbaş hayvancılık gelir. Kış turizmi de bu bölgede gelişmiştir. Bu anlamda ülke ekonomisine katkı sağlarlar.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.