Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Ege Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir?

Aşağıda Ege bölgesinin ülke ekonomisine katkıları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde üç iklim tipi görülmektedir. Ülkemizde dört farklı mevsim yaşanmaktadır. Ülkemizin yedi farklı coğrafik bölgesi bulunmaktadır. Bu bölgeler bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve iklim özellikleri bakımından farklılık göstermektedir. Bu da ekonomik geçim kaynaklarının farklılık oluşturmasında etkili olmuştur.

Ege Bölgesi, ülkemizin en batısında bulunmaktadır. Ege Bölgesi, Ege Denizi’ne kıyıdır. Dağlar denize dik olarak uzanmaktadır. Bu da yeryüzü şekillerini doğrudan etkilemektedir. Bölgede tarım ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Akdeniz iklimi bölgede hakim olduğu için tarım ürünleri verimli ve çeşitlidir.

Ege Bölgesi’nde toprak özellikleri çeşitli farklılıklar barındırdığından önemli doğal güzellikler de bölgede yer almaktadır. Bu bakımdan tarihi eserlerin varlığı, doğal güzelliklerin oluşumu bölgede turizmi de geliştirmiştir. Kıyı şeridinin girintili çıkıntılı olması bölgede liman ticaretlerinin gelişmesinde etkili olmuştur.

Ege Bölgesi’nde tarım, hayvancılık, denizcilik, dokumacılık, çinicilik, madencilik gibi alanlarda ekonomik getiriler elde edilmektedir. Hizmet alanları da geliştiğinden ekonomik kalkınmaya faydası çok büyüktür. Ülke ekonomisinin gelişmesinde Ege Bölgesi önemli bir yere sahiptir. Ulaşım alanlarındaki yatırımlar da ülke ekonomisinin gelişmesinde etkili olmaktadır.

Ülkemizin ekonomisinin hızla gelişmesi doğal kaynakların doğru kullanımı sayesinde yaşanmaktadır. Enerji kaynaklarının ekonomiye katkı sunması bölgesel kalkınmaların yaşandığı kadar ülke çağında kalkınmalar yaşanmasında da etkili olmaktadır.

Ege Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ilker dedi ki:

    Ege bölgesinin ülke ekonomisine katkısı daha çok hangi alandadır arkadaşlar ? Ben üzüm, zeytin gibi ürünleri yetiştirmede birinci sırada olduğunu biliyorum ama başka hangi faaliyetle ekonomiye katkı sağlarlar bilen var mı ?

Yorum Yaz