Grup Nedir? Sosyoloji Olarak Açıklaması

Grup Nedir? Kısaca Sosyoloji Olarak Açıklaması

Toplumu oluşturan insanlardan her birine birey denir. Günlük yaşamımızda birey olarak tek başımıza hareket edebileceğimiz gibi katıldığımız gruplarla birlikte de hareket edebiliriz. Ortak bir amaç için bir araya gelen, aralarında etkileşim olan, en az iki kişiden oluşan topluluğa grup denir. Yaşamımız boyunca içinde bulunduğumuz gruplara ailemiz, arkadaşlarımız ve akrabalarımız örnek olarak verilebilir.

Bireyin içinde yaşadığı toplumun bir üyesi olma sürecine sosyalleşme denir. Bu süreçte birey, toplumun kültürel değerlerini öğrenir ve kendine has beceriler edinir. Sabah uyandığımızda ailemize “Günaydın.” demek, kahvaltı bittikten sonra annemize “Eline sağlık.” deyip teşekkür etmek, aile büyüklerimiz işe giderken onları güler yüzle uğurlamak aile içinde sosyalleşmeye örnektir. Okula gittiğimizde arkadaşlarımızla selamlaşmak, onların hatırını sormak, evden getirdiğimiz yiyecekleri arkadaşlarımızla paylaşmak okulda sosyalleşmeye örnektir. Sosyalleşme sürecini tamamlayan bireylerin toplum hayatına daha kolay uyum sağladığı ve hayatlarında daha mutlu olduğu söylenebilir. Bu durum, bireyin öz güvenini artırır. Sosyalleşen bireyler kendi kararlarını kendisi alabilen kişiler hâline gelir. Bu da kişilere ortak hareket edebilme ve iş birliği yapabilme becerileri kazandırır.

Aile, toplumun en küçük birimi olarak kabul edilmektedir. Temel ihtiyaçlarımızı ailemizin yardımıyla karşılaşırız. Onlar sayesinde bebeklikten çocukluğa, çocukluktan yetişkinliğe geçeriz. Bu nedenle aileyi, içinde yer aldığımız en önemli grup olarak niteleyebiliriz. Aile, katıldığımız ilk sosyal gruptur. Hayata dair ilk bilgileri onlardan öğreniriz. Bebeklik dönemimizden itibaren bize ailemiz bakar. Beslenme ve barınma gibi fiziksel ihtiyaçlarımızla birlikte sevgi ve saygı gibi duygusal ihtiyaçlarımızı da ailemiz sayesinde karşılarız. Üzüntü ve sevinçlerimizi onlarla birlikte yaşarız. Ailemiz bizi hayata hazırlar. Birey olarak toplumun bir parçası olmayı öğretir.

Bireylerin sosyalleşmesinde ve toplumsal hayata uyum sağlamasında etkili olan diğer bir grup, akrabalardır. Dede, babaanne, anneanne, amca, dayı, hala, teyze vb. akrabalarımızla vakit geçirmek, onları ziyaret etmek bizleri mutlu eder. Ailemizden sonra en büyük destekçilerimizin akrabalarımız olduğunu söyleyebiliriz. Bayramlarda ve özel günlerde akrabalarımızla bir arada oluruz. Aile büyüklerimizin elini öper, onlarla sohbet ederiz. Sıkıntılarımızı akrabalarımızla paylaşır, yeri geldiğinde onlardan yardım isteriz.

Arkadaş grubu, toplum hayatına katılmamızı kolaylaştıran bir başka gruptur. Bizler küçük yaşlardan itibaren çevremizde arkadaşlar ediniriz. Arkadaşlarımızla oyunlar oynayarak hoşça vakit geçiririz. Oynadığımız oyunlar sayesinde birlikte yaşamanın ve paylaşmanın güzelliğini fark ederiz. Uzun süre oyunlar oynadığımız, zamanı paylaştığımız, hoşça vakit geçirdiğimiz arkadaş grubu içerisindeki üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeliyiz.

Eğitim, güvenlik, sağlık ve ulaşım gibi ihtiyaçlarımızı tek başımıza sağlamamız zordur. Bu nedenle bu gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla çeşitli kurumlar oluşturulmuştur. Toplumsal yarar sağlamak veya bir ürün üretmek amacıyla oluşturulmuş yapılara kurum adı verilir. Toplumda yaşayan bireyler, hizmet veren çeşitli kurumlar sayesinde ihtiyaçlarını karşılar.

Okul, bireyleri toplumun sağlıklı bir üyesi hâline getiren ve bireyin sosyalleşmesini sağlayan önemli bir kurumdur. Okul çalışanlarıyla kurduğumuz diyaloglar, öğretmenlerimizle iletişimimiz ve okul arkadaşlarımızla ilişkilerimiz toplum hayatına uyum sağlamamıza yardımcı olur.

Okulda öğrencilerin sosyallleşmesine katkı sağlayan bazı gruplar vardır. Okuldaki spor takımları, resim ve müzik kulübü bunlara örnek verilebilir.

� Spor sayesinde farklı kültür ve düşüncelerden insanlar bir araya gelerek etkileşimde bulunur. Okul spor takımlarında başkalarıyla iş birliği yapmayı öğreniriz.
� Müzik kulübünde arkadaşlarımızla dostça ilişkiler kurmayı, birbirimizi dinlemeyi öğreniriz.
� Resim kulübünde duygu ve düşüncelerimizi sanat yoluyla aktarabilmeyi ve kültürel değerlerimizi öğreniriz.

Birey olarak üyesi olduğumuz grup ve kurumlarda çeşitli rollerimiz vardır. Bireyin ait olduğu grup veya kurumlarda üstlendiği görevlere rol denir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.