Plan Yapmak Bize Ne Kazandırır?

okulda hak ile ilgili görsel sonucu

Plan Yapmak Bize Ne Kazandırır? Planlı Hareket Etmenin Önemi

Görev ve sorumluluklarımızı yerine getirirken planlı çalışmak önemlidir. Bir işi sonuçlandırmak için neyin, ne zaman yapılacağının önceden düzenlenmesine plan denir. Planlı çalışmak, bireyi başarıya götürdüğü gibi işlerimizi de zamanında ve düzgün bir şekilde sonuçlandırmamızı sağlar. Planlı çalışmak, başarılı bir bireyin sahip olduğu özelliklerden biridir. Buna karşın işlerini bir plan dahilinde yapmayan yani gelişigüzel yapan bireyler başarıya ulaşamayabilir. Bu nedenle işlerimizi zamanında ve başarılı bir şekilde sonuçlandırmak istiyorsak görev ve sorumluluklarımızı yerine getirirken planlı hareket etmeye özen göstermeliyiz. Bu amaçla günlük, haftalık, aylık hatta yıllık planlar yapabiliriz. Bu sayede kişisel zamanımızı daha verimli bir şekilde değerlendirebiliriz.

Bireyler, çoğu kez zamanın kendilerine yetmediğinden yakınırlar. Bunu sık sık söyleriz ya da duyarız. Burada önemli olan zamanı doğru planlayabilmektir. Bireyin yapmak istediği ve yapmak zorunda olduğu işler vardır. Ders çalışmak, okula gitmek, uyumak bireyin yapması gereken işlere örnektir. Oyun oynamak, kitle iletişim araçlarını (televizyon, Genel Ağ bağlantılı bilgisayar ve cep telefonu gibi) kullanmak ise bireyin yapmak istediği işlere örnektir. Birey, kişisel zamanını planlarken bu durumları dikkate almalı, günün büyük bir bölümünü sadece tek bir işi yaparak geçirmemelidir. Örneğin sadece ders çalışmak, sadece oyun oynamak, sadece televizyon izlemek doğru değildir. Zamanı planlayıp yöneterek hayatımızda bir denge kurmaya özen göstermeliyiz. Sizin için neyin önemli olduğunu belirlemeniz zamanı yönetebilme açısından önemli bir adım olacaktır. Yapacağımız işleri bir yere yazmak veya not etmek onları unutmamızın önüne geçebilir. Derslerimize günlük ve düzenli olarak çalışmak ileride karşımıza çıkacak iş yükünü azaltır.

Kitap okumak, insanın bilgi birikimini artırdığı gibi düşünce dünyasını zenginleştirir. Bu nedenle kitap okumayı hayatımızın bir parçası hâline getirmeliyiz. Okumak için mutlaka zaman ayırmalıyız. Zamanımızın hepsini oyun oynamaya ayırmamalıyız. Planlı hareket ederek görev ve sorumluluklarımızı vaktinde yerine getirirsek boş kalan zamanlarımızda arkadaşlarımızla oyunlar oynayabiliriz. Aile ve arkadaşlarımızla geçireceğimiz vaktin nitelikli olmasına özen göstermeliyiz.

Amacına uygun kullanılmadığında kitle iletişim araçları bireyin planlı hareket edebilmesinin önündeki önemli bir engeldir. Bunları amacına uygun olarak doğru bir şekilde kullanmalıyız.

Uyumak, bireyin zamanını planlarken dikkat etmesi gereken önemli bir unsurdur. Bu nedenle günümüzün belli bir zamanını düzenli uyumaya ayırmalıyız

Unutmamalıyız ki sosyal hayatta üstlendiğimiz rollerin bize verdiği haklar kadar sorumluluklar da vardır. Üstlendiğimiz rollerin gerektirdiği sorumlulukları yerine getirmenin bilinciyle hareket etmeliyiz. Düzenli ve sağlıklı bir toplum yaşamı için haklarının farkına varan, sorumluluklarını yerine getiren ve planlı çalışan bireyler olmaya özen göstermeliyiz

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.