Grave İle İlgili Cümleler İngilizce Cümle İçinde Kullanımı

Grave İle İlgili Cümleler İngilizce Cümle İçinde Kullanımı

Grave İle İlgili Cümleler

Grave kelimesi Türkçe’de “mezar” anlamına gelir. İşte grave kelimesinin kullanıldığı örnek cümleler:

 1. The grave of my grandmother is located in the old cemetery. (Büyükannemin mezarı eski mezarlıkta bulunuyor.)
 2. The mourners stood by the grave as the casket was lowered into the ground. (Tabut toprağa indirilirken yas tutanlar mezarın yanında durdular.)
 3. The cemetery was filled with graves of soldiers who died in the war. (Mezarlık savaşta ölen askerlerin mezarlarıyla doluydu.)
 4. The gravestone had the name of the deceased and their date of birth and death. (Mezar taşı ölünün adını ve doğum ve ölüm tarihlerini taşıyordu.)
 5. The churchyard had graves of many prominent figures from the town’s history. (Kilise bahçesi, kasabanın tarihinden birçok önemli figürün mezarını içeriyordu.)
 6. The family gathered around the grave to pay their last respects to their loved one. (Aile, sevdiklerine son saygılarını sunmak için mezarın etrafında toplandı.)
 7. The cemetery was beautifully maintained, with flowers and wreaths placed on the graves. (Mezarlık güzel bir şekilde bakımlıydı, çiçekler ve çelenkler mezarların üzerine konulmuştu.)
 8. The grave digger worked tirelessly to prepare the plot for the upcoming burial. (Mezar kazıcı, yaklaşan defin için alanı hazırlamak için yorulmadan çalıştı.)
 9. The gravestone was inscribed with a touching message from the family. (Mezar taşı, aileden dokunaklı bir mesajla yazılmıştı.)
 10. The cemetery was silent except for the sound of the wind blowing through the graves. (Mezarlık, mezarların arasından esen rüzgarın sesi dışında sessizdi.)
 11. The cemetery was so vast that it took hours to locate a specific grave. (Mezarlık o kadar genişti ki belirli bir mezarı bulmak saatler sürdü.)
 12. The gravestone was adorned with a beautiful carving of a dove. (Mezar taşı, güzel bir güvercin oymasıyla süslenmişti.)
 13. The family left flowers at the grave as a symbol of their love and respect. (Aile, sevgi ve saygılarının bir simgesi olarak mezara çiçek bıraktı.)
 14. The inscription on the gravestone read “Rest in Peace” in loving memory of the deceased. (Mezar taşındaki yazı “Huzur içinde yat” ve ölünün sevgiyle anısına yazılmıştı.)

  1. The grave robber was caught and arrested for stealing from the cemetery. (Mezar soyguncusu yakalandı ve mezarlıktan çalma suçundan tutuklandı.)
  2. The cemetery was a peaceful place, with birds chirping and flowers blooming around the graves. (Mezarlık huzurlu bir yerdi, kuşların ötmesi ve mezarların etrafında çiçeklerin açmasıyla doluydu.)
  3. The grave was adorned with a wreath of roses in honor of the deceased’s favorite flower. (Mezar, ölünün en sevdiği çiçek olan güllerle süslenmişti.)
  4. The family visited the grave every year on the deceased’s birthday to lay flowers and pay their respects. (Aile, ölünün doğum gününde her yıl mezara çiçek bırakmak ve saygılarını sunmak için ziyaret ederdi.)
  5. The gravestone was weathered and worn from years of exposure to the elements. (Mezar taşı, yıllar boyunca hava şartlarına maruz kalmaktan yıpranmıştı.)

  Bu cümlelerde “grave” kelimesi “mezar” anlamında kullanılmıştır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.