Giacomo Puccini Kimdir

Giacomo Puccini

Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini ya da kısaca Giacomo Puccini 22 Aralık 1858 Luccaa doğumlu İtalyan bestecidir. 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başındaki en büyük besteciler arasında yer almaktadır.

Giacomo Puccini, 22 Aralık 1858’de yedi çocuklu bir ailenin ilk erkek evladı olarak Lucca’da dünyaya gözlerini açmıştır.  Babasını beş yaşındayken kaybetmiş ve eğitim için dayısı Fortunato Magi’nin yanına gönderilmiştir. Fortunato onu hem yetenekli hem de disiplinsiz bir öğrenci olarak görmüştür. Müzik geçmişi olan bir aileye mensup olması, Giacomo’nun da ataları gibi müzik eğitimi almasının başlıca nedenidir.

Giacomo Puccini müzik eğitimi sayesinde önce kilisede org çalmaya başlamıştır. Operaya olan ilgisi, konservatuvar hocası Angeloni’nin teşviğiyle, Verdi’nin Aida operasının Pisa şehrinde 1876’daki bir gösteriminde başlar. 1880’den 1883’e kadar Milano konservatuvarında eğitim görür, Amilcare Ponchielli ve Antonio Bazzini’nin öğrencileri arasında yer alır.

1882’de, Sonzogno müzikevinin açtığı tek perdelik opera lirik yarışmasına katılır. Le Villi isimli bu ilk opera yarışmayı kazanamasa da, Ponchielli ve Fontana’nın yardımıyla Verme tiyatrosunda 1884’de sahnelenir. Bu sayede yayıncı Ricordi’nin dikkatini çeken Puccini’ye ikinci bir opera siparişi gelir: Edgar. Bu dönemde, Puccini Elvira ile tanışır ve evlenirler. Bu evlilikten Tonio isimli oğlu dünyaya gelir.

Üçüncü operası, Manon Lescaut, Puccini’ye sadece büyük başarı getirmekle kalmaz, ayrıca lirik yazarı Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa ile üç yeni opera ile devam edecek bir işbirliğinin başlangıcını oluşturur. Bu operaların ilki, Henri Murger’in bir parçası üzerine yazılan, romantik operaların en iyileri arasında gösterilen La Bohème’dir. Bu serinin ikinci operası olan Tosca, Puccini’nin natüralizme ilk adımıdır. David Belasco’nun bir eseri üzerine yazılan serinin üçüncü operası Madam Butterfly, ilk gösterimlerde ilgi görmese de, daha sonraki dönemlerde büyük başarılar kazanmıştır.

Besteci, 1903’de bir araba kazasında yaralanmış ve topal kalmıştır. Bunun sonucunda çalışmaları da yavaşlamıştır. 1906’da güftecisi Giacosa ölür. 1909’da karısının ithamları sonucunda, Puccini ile ilişkisi olduğu iddia edilen hizmetçisi intihar eder.

1918’de Il Trittico’yu, üç ayrı operayı Parisli Grand guignol stiliyle birleştirerek yaratır: dehşet bölümü Il tritico: Il Tabarro, duygusal bir trajedi Il triticco: Suor angelica ve komedi bölümü Il tritico: Gianni Schicchi. Gianni Schicchi takdir görürken, Il Tabarro sınıflandırmaya alınmaz.

Giacomo Puccini 1924’de Brüksel’de, gırtlak kanserinin yolaçtığı krizler sonucunda hayata gözlerini yumar. Son operası Turandot hala tamamlanmamıştır. Franco Alfano son iki sahneyi tamamlamış olsa da, bu eser yıllar içinde farklı finallerle sahnede yeralmıştır.

Giacomo Puccini kimdir , Giacomo Puccini hayatı , İtalyan besteci Giacomo Puccini biyografisi Giacomo Puccini Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini ya da kısaca Giacomo Puccini

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.