Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Geçmişten Günümüze Kurulan Türk Devletlerinden Üçünü Seçerek Yönetim Şekilleri Hakkında Bilgi Veriniz

Günümüzde, dünyanın çeşitli bölgelerinde Türk devletleri bulunmaktadır. Türk insanının Orta Asya’da başlayan hayat serüveni, günümüzde Asyanın büyük kısmına yayılmakla birlikte Afrika, Avrupa, Amerika gibi kıtalarda da sayıca pek fazla Türk yaşamaktadır. Eski Türkler, günümüzdeki gibi devletlerine ve özgürlüklerine çok bağlı kimselerdi. Esir olarak yaşamak yerine her zaman ölmeyi tercih eden Türk insanı, hiç bir zaman başka bir gücün boyundurluğu altına girmeyi kabul etmemiştir.

Tarihte var olmuş olan Türk devletleri de tüm zorluklara rağmen ayakta durmayı başarmış, devletler dağılmış olsa da insanların soyu devam etmiştir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, geçmişte Orta Asya bölgesinde kurulmuş olan Türk devletlerinin idari yapısı hakkında bilgi vereceğiz.

Eski dönemde kurulmuş Türk devletlerinden olan Hunlar, devlet yönetimi noktasındaki faaliyetlerini genellikle törenler düzenleyerek gerçekleştirirlerdi. Söz konusu yönetim törenleri, her yıl iki kez olacak şekilde düzenlenirdi. Düzenlenen bu toplantılarda ülke ile ilgili mevzular görüşülürdü. Ülkenin toprak durumu, ekonomik durum, derebeylerinin hükümdara bağlılıkları gibi konularda tüm devlet yetkilileri fikir beyan ederlerdi.

Gök Türklerde ise tıpkı Hunlar gibi bir yönetim biçimi mevcuttu. Hükümdar, kurultay üyeleri ve halkın da izleyici olarak katılım sağlamasıyla birlikte her yıl ülkenin durumu ile ilgili toplantı düzenlenirdi.

Oğuzlarda ise ülkenin her vatandaşına eşit şekilde yaklaşım ilkesi benimsendiğinden dolayı bu devlette toplumda sınıf ayrılıkları bulunmuyordu. Bu sebepten dolayı da toplumun her kesimi, yönetimde ufakta olsa söz hakkı alabiliyordu.

Geçmişten Günümüze Kurulan Türk Devletlerinden Üçünü Seçerek Yönetim Şekilleri Hakkında Bilgi Veriniz Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ecem dedi ki:

    kısa sade beğendim, Geçmişten Günümüze Kurulan Türk Devletlerinden Üçünü Seçerek Yönetim Şekilleri Hakkında Bilgi Veriniz ödevim vardı, Edirne okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz