Geç Gelen Adalet Adalet Değilidir İle İlgili Kompozisyon
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ağustos 2018

Geç Gelen Adalet Adalet Değilidir İle İlgili Kompozisyon

adalet-pazarlikla-saglanacak--1610009Adalet, hakkı olana hakkının verilmesidir. Günümüzde haksızlığa uğrayan vatandaşlar hukuki yollarla yani gerekli ve yetkili mercilere giderek haksızlığa uğradıklarını beyan edip haklarını arama hakkına sahiptirler. Bu nedenle de haksızlığa uğrayan bir vatandaşın kendi hakkını araması çok doğal bir husustur.

Haksızlığa uğrayan insanlar hukuki yollara yani adalete başvururlar ve haklarını ararlar bu noktada da adaletin hızlı ve adından da anlaşılacağı gibi adil olması gerekmektedir. Adalet ne kadar hızlı ve adil olur ise vatandaşların adalete güveni de o kadar çok olur.

İnsanların uğradıkları haksızlıkların en kısa sürede ortadan kaldırılması hem haksızlığa uğrayan vatandaşlar için hem de adalet için gerekli olan bir durumdur. Çünkü mağdur olan ve haksızlığa uğrayan vatandaşlar huzursuz ve mutsuz olurlar ve bu durumda hem vatandaşta hem de toplum genelinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Günümüzde adalet kapsamında bir çok davanın aylarca hatta yıllarca sürdüğü görülmektedir. Bu durumda suçlu olarak göz altında tutulan bir kişinin bu kadar uzun zamanda suçlanması hem onun için hem de o kişinin çevresi için oldukça yıpratıcı bir durumdur. Hele de bu kişi suçsuz olduğu halde şüpheli olarak tutuluyor ise suçsuz olduğu ispatlanana kadar geçen süre o kişi için büyük bir psikolojik çöküştür diyebiliriz. Çünkü özellikle suçsuz bir kişinin suçlanması ve bu süre zarfında hapiste yatması hem o kişide hem de ailesinde büyük travmalara neden olacaktır. Bir diğer husus ise bu kişi dışarı çıktığında toplum tarafından suçlu olarak görülecek hatta büyük olasılıkla da dışlanacaktır.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı adaletin hızlı ve adil olması gerekmektedir. Aksi takdirde suçsuz olan kişiler zan altında kalarak büyük psikolojik zararlar görmektedir ve bu da büyük ölçüde topluma yansımaktadır.

Geç Gelen Adalet Adalet Değilidir İle İlgili Kompozisyon Örneğimiz Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz