Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2021

Kalem Kılıçtan Keskindir Kompozisyon

İnsan, doğumuyla birlikte bazı vazgeçilemez, devredilemez haklar ile doğar. Bu haklar yaşam hakkı, mutluluk arayışı, özgürlük gibi haklardır. Devletler, insanlara bu hakları sağlamak ve bu haklarının korunmasını sağlamak amacıyla var olmaktadırlar. Günümüzde birçok insan bu haklarından mahrum bırakıldığı yaşamlar sürdürmek zorundadır. Bu hakların var olması ve muhafaza edilmesi ancak eğitim ile mümkün olur.

İnsanlık tarihte çeşitli sebeplerden dolayı birbirleri üzerinde hak talep edip savaşlara girmiştir. Bu savaşların her birinde insanlık kaybetmiş, kazanan belirli kişi ya da kişiler olmuştur. Günümüzde de dünya üzerinde süren savaşlara baktığımız zaman hepsinin çeşitli ekonomik sebeplerden dolayı çıkmış olduğunu görürüz. İnsanların sadece maddi sebeplerden dolayı birbirlerini öldürmeleri kabul edilebilir bir durum değildir. Bu tarz savaşın hakim olduğu toplumlar, genelde cahil, eğitimden yoksun şekilde yetişmiş toplumlardır. Çünkü ancak cahil insanlar bir başkasını öldürmeye, onun yaşam hakkını elinden almaya cesaret edebilirler. Oysa ki yaratılış gereği her canlı eşittir. Bu yüzden cehaletin, savaşın önündeki en büyük engel eğitimdir. Kılıçlar yıkıcı, kalemler yapıcı bir etkiye sahiptirler. Kılıç, kullanıldığı yerlerde insanları geriye götürmekten başka birşey yapmazken kalem hem kullanıldığı toplumu, hem de insanlığı geliştirir.

Günümüzde bakıldığında kalem kullanmasını bilmeyen toplumların çeşitli savaşlara sahne olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Eğitim konusunda ilerlemiş olan ülkeler ise refah seviyesi yüksek toplumlar olarak yaşantılarını sürdürmektedirler. O yüzden insanların mutlu olmasının yolu kılıçtan değil, kalemden geçer.

Kalem Kılıçtan Keskindir Kompozisyon Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Tunç dedi ki:

    O zaman sen ders calismazsın elif, bizim de Kalem Kılıçtan Keskindir ile ilgili kompozisyon ödevimiz vardı ama ben sadece buradan yararlandım. aynısını yazmadım yani.

  2. elif dedi ki:

    Güzelmiş en azından yazmaktan kurtuldum hazıra kon al notu :)

Yorum Yaz