Galileo Galilei Hayatı ve Buluşları Kısaca

Bu yazımızda Galileo Galilei hayatı ve buluşları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Galileo Galilei, 1564 yılında İtalya’da dünyaya gelen ve din ve bilim hakkında şüpheciliği nedeniyle dünya tarihine geçen bir bilim insanı olarak Reform döneminin en önemli bilim insanlarından biridir. Aristotales ve Kutsal Kitap olan kaynaklarından şüphe etmesiyle dünya gündemine oturmuştur.

Tıp eğitimi, matematik ve felsefe eğitimi görmüştür. 25 yaşlarında kendince deneyler yapmaya başlayarak hareket hakkında varsayımlar geliştirmeye başlamıştır. Deneysel olarak sürekli hareket üzerinde durmuştur. 1609 yılında basit bir teleskoptan ilham alarak teleskop çalışmalarına başlamıştır. Uzay çalışmalarında yaptığı deneyler ön plana çıkmıştır.

Kendi yaşadığı tarihte bilimin sorgulanmasını ve dini kaynakların sorgulanmasını sağlamıştır. Güneş merkezli evren teorisini benimseyerek, dünyanın kendi etrafında ve güneşin etrafında döndüğünü ortaya koymuştur. Mahkeme müdafalarında bunu kayda geçerek tarihe geçmiştir. 1614 yılında düşüncelerini yayması ve öğretmesi yasaklanmıştır. 1632 yılında kitapları toplatılmıştır.

1638 yılında hareket kanunları ile ilgili kitaplar yayınlamıştır. Sürekli olarak hapsedilmiş ve göz hapsinde de tutulmuştur. 1642 yılında ölmüştür. Döneminde dini reformların ve bilimsel gelişmelerin sağlanmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Geliştirdiği teleskoplarla uzay çalışmalarında yeni bir çığır açmıştır. Teleskop sistemlerinin gelişmesinde de teknik olarak temel bir alt yapı oluşturmuştur. Galile, bilimsel bilginin gelişmesinde ve ortaya yeni teoriler konmasında hayatı boyunca çalışmıştır. Yaşadığı dönemde bütün baskılara göğüs gererek hareket etmiştir.

Galileo Galilei Hayatı ve Buluşları Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

  1. -Bazı Arkadaşlar Kendini Fazla Övmüş Galiba? Zekanız Size Kalsın. ( Tembel Değilim Bu Arada 7.Sınıfım Ve 6.Sınıf Yıl Sonu Fen Ortalaması 99.6 Yani Zor Bir Rakam Övünmek Değil Bu Bilgilendirme)

  2. yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

  3. güzel beğendim, galileo galileli kimdir kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.