Johannes Kepler Hayatı ve Buluşları

Bu yazımızda Johannes Kepler hayatı ve buluşları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çağdaş Astronomi’nin kurucusu olarak 1571 yılında Almanya’nın Weil eyaletinde dünyaya gelmiştir. Alman, gökbilimci, fizikçi ve matematikçi olarak tarihe geçmiştir. Çocukluk dönemi hastalıklar mücadele halinde geçmiştir. Hastalıkları kalıcı hasarlara neden olmuştur. Gözlerinde ve derisinde hastalığın meydana getirdiği bozukluklar oluşmuştur.

Bütün bu sorunlara rağmen Tübingen Üniversitesi’ne kaydını yaptırarak eğitim ve öğrenimini devam ettirmiştir. Çok başarılı bir öğrenci olmuştur. 1591 yılında yüksek lisans derecesi de almıştır. Graz’da matematik profesörlüğü de yapmıştır. Bu dönemde Evrenin Gizleri ismiyle bir de kitap yazmıştır. Ortaya koyduğu eserler genelde bilimsel ve bilim felsefesi üzerine yazdığı eserlerdir.

Matematikteki bilgisi ve dehası nedeniyle Prag’tan teklif almış ve oraya yerleşmiştir. Gezegenlerin hareketleri ile ilgili teorileri ve kanunları bu dönemde deneysel olarak hesaplamaya ve ortaya koymaya başlamıştır. Tycho Brahe isimli kişinin gezegenler üzerinde yaptığı bilimsel araştırmalardan yararlanmıştır. Mars’ı gözlemleyerek kendi ismiyle anılan hareket kanunlarının da oluşmasını sağlamıştır.

Gezegenlerin elips şeklinde bir yörünge üzerinde hareket ettiğini, güneşe olan uzaklıklarının doğru parçası olarak ifade edilmesinde eşit zaman aralıklarıyla eşit alanları taradıklarını ve dolanım sürelerinin karesiyle, güneşe olan uzaklıklarının küpünün oranı tüm gezegenler için aynı olduğu kanunlarını ortaya koymuştur.

Çok zor şartlar altında bilim yapan ve eserlerinde daima bilimselliği savunan bir bilim insanı olarak tarihe geçmiştir. 1630 yılında da ölmüştür.

Johannes Kepler Hayatı ve Buluşları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.