Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ocak 2021

Eş Anlamlı Kelimelerle Yazdığınız Cümlelerin Anlamında Bir Değişiklik Oluyor mu? Açıklayınız.

Aşağıda eş anlamlı kelimelerle yazdığınız cümlelerin anlamında bir değişiklik oluyor mu açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Eş anlamlı kelimeler, aynı anama gelen ve fakat yazılışları farklı olan kelimelerdir. Kelimelerin aynı anlamda olması cümle içinde kullanılmaları durumunda anlam değişikliğinin oluşmaması anlamına gelmektedir. Eş anlamlı kelimelerle yazılan cümlelerin anlamında değişiklik olması mümkün değildir. 

Eş anlamlı kelimeler farklı yazılsalar da aynı anlama gelmektedir. Aynı anlama gelen kelimeler, cümlenin anlamını da korumaktadır. Cümlenin anlamının korunması son derece gereklidir. Eş anlamlı kelimeler dilimizde oldukça fazladır.

Örnek olarak, “Sorulara yanıt vermeniz gerekiyor.” ve “Sorulara cevap vermeniz gerekiyor.” cümlelerindeki yanıt-cevap kelimeleri cümlelerin anlamını bozmamaktadır. Eş anlamlı kelimeler bu şekilde kullanılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nehir dedi ki:

    merhaba arkadaşlar, Eş Anlamlı Kelimelerle Yazdığınız Cümlelerin Anlamında Bir Değişiklik Oluyor mu? Açıklayınız. ödevim için kullandım, ben Nevşehir birincisi nehir hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

Yorum Yaz