Erkam B. Ebi’l Erkam’ın Evinin Tebliğ Faaliyetlerindeki Önemi Nedir?

Aşağıda Erkam b. Ebi’l Erkam’ın evinin tebliğ faaliyetlerindeki önemi nedir kısaca olarak ele alacağız.

İslam’ın indirilişi ve yayılışı Mekke döneminde çok zor şartlar altında gerçekleşmiştir. Müslümanlar, gizli gizli inançlarına yaşamaya devam etmeye çalışmışlardır. Mekkeli müşrikler Müslüman olan insanlara çeşitli eziyet ve zulümler ederek onları bastırmaya ve yollarından geri çevirmeye çalışmışlardır.

Erkam b. Ebi’l Erkam da İslam’ın yayılmasında ve tebliğ çalışmalarının güvenli ve yerinde bir şekilde yapılmasında evini açan sahabelerden biri olarak tanınmıştır. Erkam’ın evi olarak Dar’ül Erkam, İslam’ın fidanlarının dikildiği, nesillerin yetiştiği, İslam’ın din olarak hazmedildiği ve yaşandığı aile ortamlarının kurulduğu bir medrese olmuştur.

Erkam’ın evi, günümüzde de model olarak kabul edilen ve İslam ilimlerinin öğretilmesinde, aşılanmasında ve uygulanmasında öne çıkan bir ev olarak eğitim yuvası ve İslam’ın evi olarak kabul edilmektedir. Tebliğ yapılması İslam’ın emridir. Her Müslüman tebliğ yapmakla görevlidir. Bu görevin en iyi şekilde yerine getirilmesi gerekir. O nedenle Erkam’ın evi tebliğ yöntemleri ve sosyal hayattaki karşılığı olarak da örnek kabul edilmiştir.

Birçok sahabenin yetişmesine ve birçok İslam beldesine tayin edilmesine vesile olan bu ev, günümüzde bir İslam üniversitesi gibi çalışarak çeşitli alanlarda nitelikli bireyler yetiştirmiştir. İslam tarihinde önemli bir yeri olan ev olarak örnek gösterilmekte ve incelenmeye de devam edilmektedir.

Erkam B. Ebi’l Erkam’ın Evinin Tebliğ Faaliyetlerindeki Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.