Ekvatoral İklimin Görüldüğü Yerler

ekvatoral-iklimÜlkemiz üzerinde ve Dünya üzerinde coğrafi konum, denizlerin konumu gibi nedenlerden dolayı farklı farklı iklim tipleri görülmektedir. Bir önceki yazımızda Akdeniz ikliminin görüldüğü yerler konusunda bilgiler vermiştik. Bu yazımzıda ise Ekvatoral iklimin görüldüğü yerler kısaca hakkında derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Öncelikle Ekvatoral İklimin Özellikleri Konusuna Değinelim;

  • 10 derece kuzey ve güney enlemleri arasında hüküm süren ekvatoral iklimin yıllık sıcaklık ortalaması değerleri 25 derecenin üzerinde seyretmektedir.
  • Ekvatoral iklimin yıllık ve günlük sıcaklık farkı 1 ile 2 derece arasında değişmektedir çünkü bütün sene boyunca güneş ışınları dike yakın bir açı ile düşer ve nemlilik oranı oldukça yüksek olur. Bu özelliği ile ekvatoral iklim yıllık ve günlük sıcaklık farkı en az olan iklim tipidir diyebiliriz.
  • Ekvatoral iklimin görüldüğü bölgelerde her mevsim düzenli şekilde yağış gözlemlenmektedir. Ancak bu iklim bölgeleri en fazla yağışı güneş ışınlarının ekvatora dik geldiği dönemlerde alır çünkü bu dönemlerde yükselici hava hareketleri artmaktadır.
  • Ekvatoral iklim bölgelerinde konveksiyon yağış tipi meydana gelmektedir.
  • Ekvatoral iklim bitki örtüsü yıl boyunca yeşil renkte olan sık ve uzun boylu yamur ormanlarından meydana gelmektedir.
  • Ekvatoral iklim bölgelerinde yağışlar ve sıcaklık değerleri çok yüksek olduğundan dolayı kimyasal çözünme oldukça fazladır.
  • Ekvatoral iklim bölgelerinin almış olduğu yağış miktarı sene içinde 2000 milimetrenin üzerine çıkmaktadır.
  • Bu bölgelerde bol yağıştan dolayı toprak fazlasıyla yıkanmıştır bu nedenle de topraklar verimsiz olan kırmızı laterit topraklardır.
  • Ekvatoral iklim bölgelerinde 1000 metrenin altında kalan bölgelerde sık orman örtüsü, bataklıklar vardır bu nedenle de bu bölgeler yüksek sıcaklık değerleri ve nem nedeni ile nüfus bakımından fakirdir.

Ekvatoral İklimin Görüldüğü Yerler; Endonezya ve Malezya’nın büyük bir bölümünde, Amazon ve Kongo havzalarının büyük bir kısmında ve Gine Körfezinin kıyı bölgelerinde ekvatoral iklim tipi hüküm sürmektedir.

Ekvatoral İklim Hangi Ülkelerde Görülür Önerilerinizi ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.