Kur’an-ı Kerim’in İnsanlara Faydaları

s17

Bu yazımızda Kur’an-ı Kerim’in insanlara faydaları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kur’an-ı Kerim, 23 yılda Hazreti Muhammed (s.a.v.)’e vahiy yoluyla inmiş bir kitaptır. İslam dininin yaşanması için gerekli olan kaynaktır. Müslümanlar, kitaba iman ederek, Mümin olurlar. Kur’an-ı Kerim’e inanmak bir iman şartıdır. Kur’an-ı Kerim ayetlerden oluşur.

Kur’an-ı Kerim’deki ayetler, yaratılıştan çevre bilincine kadar birçok konuda emir ve yasaklar ihtiva eder. Daha çok emirlerden oluşan kitapta, yasaklar çok az yer kaplar. Bununla beraber hikmetli bir bakış açısı sunar. Bunun faydası insanların günlük hayatın merkezinde olarak dini yaşamalarıdır.

Kur’an-ı Kerim, bir hayat kitabı olarak kabul görüldüğü gibi ahiret hayatını da şekillendiren bir kitaptır. Kitaptaki emirlere uymak ve yasaklardan kaçınmak sonucu Cennet olan bir mükafatın Allah tarafından insanlara verilmesiyle sonuçlanır.

Kur’an-ı Kerim’de doğru, iyi, dürüst, güzel, adaletli, merhametli, hoşgörülü, vicdanlı, hür yaşamanın yolları sunulur. Bu yollar bütün insanlık için geçerlidir. Bunları kabul edenler Müslüman olur. Devlet sistemlerinden, hukuk sistemlerine, sağlığın öneminden eğitimin gerekliliğine kadar birçok alanda Kur’an-ı Kerim bir rehberdir.

Bir hayat rehberi olarak kabul edilen kitap, insanların dünya hayatını nasıl geçirmelerini anlatan adeta kullanım kılavuzu gibidir. Müslümanlar kitaba bağlı kalarak yaşamayı tercih edenlerdir. Bunun sonucunda mutlu bir dünya hayatı ya da imtihanlarla dolu dertli bir hayat yaşanır. Fakat nihayetinde ahireti de içine alan bir hayat düşünüldüğünde Kur’an-ı Kerim’de, kitaba uyanlara Cennet vadedilmektedir.

İnsanlara, insanlığa ve insani değerler önem veren bir kitap olarak Kur’an-ı Kerim bütün insanlığa gönderilmiştir.

Kur’an-ı Kerim’in İnsanlara Faydaları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.