Çöl İkliminin Görüldüğü Yerler

col-iklimiDünyamızda bulunan her ülkenin coğrafi konumu ve denizlere olan mesafesi farkllık göstermektedir  bu nedenle de her bölgede görülen iklim tipleri de farklılık göstermektedir. Bir önceki yazımızda muson ikliminin özellikleri ve muson ikliminin görüldüğü yerler hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise çöl ikliminin görüldüğü yerler kısaca hakkında sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Çöl İklimi Özellikleri:

Yıllık yağış miktarının 150 milimetre altında olan yerlerde çöl iklimi hakim olmaktadır; sıcak çöller ve karasal çöl olmak üzere iki farklı şekilde görülmektedir.

Sıcak Çöller (Tropikal):

  • Dönenceler çevresinde görülen iklim tipidir. Dünya’nın günlük hareketleri ile dinamik yüksek basınç etkisi ile bu bölgelerde sıcak çöller meydana gelmektedir.
  • Çöl ikliminin görüldüğü yerlerde mutlak ve bağıl nem oranı fazlasıyla düşüktür. Bu nedenle de sıcaklık farkı en çok olan iklim tipi sıcak çöl iklimidir.
  • Sıcak çöl yani tropikal iklimin yağış aldığı sabit bir mevsim yoktur. Bu nedenle de bazı senelerde bu bölgelere hiç yağış olmamaktadır.
  • Mekanik çözülme en fazla bu iklim tipinde görülmektedir.
  • Sıcak çöl ya da diğer adı ile tropikal iklim bölgelerinde günlük sıcaklık farkı yıllık sıcaklık farkına göre daha yüksektir. Bu durumun temel nedeni ise; güneş ışınlarının bu bölgelere daha dik açı ile gelmesidir.
  • Bitki örtüsü cılız otlardan oluşmaktadır.

Karasal Çöl İklimi: 

  • Ilıman kuşakta iç bölgelerde çevresi dağlar ile çevrili olan çukur yerlerde görülen iklim tipidir. Bu iklimin görüldüğü yerlerde çöl olduğundan dolayı yağış miktarı oldukça azdır.

Çöl İkliminin Görüldüğü Yerler; Güney Amerika’da Patagonya, Atacama, Peru, ABD’nin güneybatısı, Taklamakan, Avusturalya, Gobbon, Gibson, Asya’da Gobi gibi bölgelerde çöl iklimi hakim olmaktadır.

Çöl İklimi Nerelerde Görülür Sizler de Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.