Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ekim 2021

Düşünce Özgürlüğü İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda düşünce özgürlüğü ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan, akıl ve irade sahibi olarak düşünebilen tek canlıdır. Bu bakımdan özgürdür. Bu özgürlük hukuki ve ahlaki olarak sınırlandırılmıştır. Çünkü sınırsız özgürlük diye bir şey yoktur. İnsan hakları bakımında her insan dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı olmaksızın ahlaki ve hukuki olarak düşünce özgürlüğüne sahiptir.

Düşünce özgürlüğü bu çerçevede hiçbir dayatma ve baskı ile sınırlandırılamaz ve engellenemez. Düşünce özgürlüğü aslında düşüncenin ifade edilmesi özgürlüğüdür. Çünkü düşünceyi hiçbir kuvvet engelleyemez. Ancak düşüncenin ifade edilişi engellenebilir.

Bu bakımdan düşüncelere pranga vurulamaz fakat psikolojik olarak ket vurulabilir. Düşünceyi ifade etme hürriyeti, insanların özlük haklarına ve mahremiyetine zarar vermeyecek şekilde, hakikatin ortaya çıkması ve devlet, millet güvenliğinin sağlanması amacıyla gerçekleştirilebilir.

Düşünce özgürlüğü bir silah olarak kullanılmamalıdır. Düşünce özgürlüğü, bilimsel ve teknik ilerlemenin bir aracı olarak kullanılmalıdır. Böylece teknolojik gelişmelerle kalkınma ve gelişme sağlanırken, bilim, sanat, mimari, sosyal ve kültürel alanında da gelişmiş bir toplum yapısı ortaya çıkar.

Bu bağlamda düşünce özgürlüğü, toplumun mayasında olan bir unsur olarak daima ileriye doğru gelişmeyi ve kalkınmayı ön gören bir özellikte olmalıdır. Aksi takdirde, gelişme ve kalkınma ne teknik olarak ne de sosyal olarak sağlanamaz.

Bu nedenlerle düşünce özgürlüğünün güvence altına alınması, insani değerlerin yüceltilmesi, insanlığın gelişmesi için herkes özgürlük alanlarına saygılı olmalı ve saldırgan tavrını terk etmelidir.

Düşünce Özgürlüğü İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melis dedi ki:

    iyi kompozisyon sade ve güzel yazılmış ödevimde çokça işe yaradı yapanlara teşekkürler

Yorum Yaz