Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

Dünyanın Yörüngesinin Şekli Nasıldır

Bu sayfamızda dünyanın yörüngesinin şekli nasıldır sorusunun cevabını vererek dünyanın yörüngesinin elips olmasının sonuçları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yörünge, dünyanın güneşin etrafın da dönerken izlediği yola verilen isimdir. Dünya yörünge etrafında dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır. Yörüngenin elips şeklinde olması sebebi ile dünya güneşin etrafında dönerken güneşe bazen yaklaşır bazen de güneşten uzaklaşır. Dünyanın güneşe yaklaştığı ana günberi, güneşten uzaklaştığı ana ise günöte adı verilmektedir.

Dünyanın güneşe yaklaşması ve güneşten uzaklaşmasının dünyanın ısınması üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Çünkü 3-4 Ocak dünyanın güneşe en fazla yakşatığı an olmasına rağmen bu tarihte kuzey yarım kürede kış mevsimi yaşanmaktadır. Yine aynı şekilde dünyanın güneşe en uzak olduğu tarih de 4 Temmuzdur ve bu tarihte kuzey yarım kürede yaz mevsimi görülmektedir. Yörüngenin şeklinde bir değişiklik meydana geldiği varsayıldığında bu durum dünya için bir felaket olacaktır. Örneğin dünya güneşe şimdi olduğundan bir milimikron yaklaşsa ve yine aynı derece uzaklaşsa bile bu durum dünyada sıcaklıkların aşırı artmasına ya da soğumasına sebep olacaktır.

Dünyanın Şeklinin Sonuçları Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sinem dedi ki:

  Ya öğretmen ödev verdi Dünyanın Yörüngesi neye benziyor diye, bunu mu yazmam gerekiyor.

  1. Anonim dedi ki:

   A)Elips
   B)Düz
   C)Geoit
   D)Yuvarlak
   sen bul artık dasafd

 2. ismail dedi ki:

  Kısaca yazar misiniz dünyanın yörüngesi hakkında bilgi lazım bana da.

Yorum Yaz