Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Masalın Bölümleri Nelerdir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Masalın Bölümleri Nelerdir

Bu sayfamızda masal nedir sorusunun cevabını vererek masalın özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Masallar kaynağı belli olmayan bir zaman diliminde ve mekanda insan veya insandışı varlıkların başından geçen olayların anlatıldığı edebi türdür. Biri masalda giriş, gelişme ve sonuç olmak üzere üç bölüm bulunmaktadır:

1.Giriş: Bu bölümde tekerlemelere yer verilerek, masalın dinleyicisi olan çocukların dikkati çekilmeye çalışılmaktadır. Çocuklar genellikle komik ve ilgi çekici olan şeylerden hoşlanmaktadırlar. Tekerlemelerin ardından masallarda mekan söylenmektedir. Ancak masallarda bulunan mekan açık ve herkesin bildiği bir yer değildir. Masallar genellikle eski zamanlarda ve çoğu zaman da hayali mekanlarda geçmektedirler. Bunun ardından kahramanlar söylenerek masalın gelişme bölümüne geçilmektedir.

  1. Gelişme: Bu bölümde masal kahramanın başından geçen ve masalın temelini meydana getiren bir olay anlatılmaktadır. Masalın içerisinde bulunan kötü kişiler bu bölümde masal kahramanının zorluklarla karşılaşmasına sebep olmaktadır. Masalın temel kahramanları genellikle çocuklara iyiliği ve güzelliği aşılayacak olan iyi kahramanlardır.

3.Sonuç: Bu bölümde iyi özelliklere ve iyi bir huya sahip olan masal kahramanı kötülere ve kötülüklere karşı galip gelir. İyiler ödüllendirilir, kötüler cezalandırılır. Masalın sonunda da küçük bir tekerleme yer alabilir.

Masalın Bölümleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781