Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Ozon Tabakasının Özellikleri

Bu sayfamızda ozon tabakası nedir sorusunun cevabını vererek ozon tabakasının özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Ozon tabakası dünyadaki canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için çok büyük bir öneme sahiptir. Bu tabaka atmosferin 20 km üstünde bulunmaktadır. Bu tabakanın en önemli görevi güneşten gelen kızılötesi ışınları emerek bu zararlı ışınların yeryüzüne ulaşmasını engellemektir. Çünkü kızıl ötesi ışınlar çok kuvvetli bir enerjiye sahiptir ve bu ışınların yeryüzüne ulaşması burada var olan her şeyin yanarak yok olmasına sebep olacaktır.

Ozon bir tek UV radyasyonun hareketiyle meydana gelmemektedir. Yüksek voltajlı elektrik oluşması da ozon oluşmasını etkileyebilir. Ozon gazı bazı durumlarda gök gürlediğinde ya da şimşek çaktığında temiz hava şeklinde hissedilebilir. Elektrikli tren istasyonlarından burnumuza gelen elektrik kokusunun içerisinde de ozon gazı bulunmaktadır. Az olduğunda hoşa gidebilecek olan bu koku, çok miktarda olduğunda ise insanın ciğerlerinin ve gözlerinin yanmasına sebep olmaktadır.

Ozon Tabakasına Zarar Veren Maddeler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz