Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Denizi Kirleten Etmenler

deniz-fx1sffubDünyamızın büyük bir kısmı su ile kaplıdır. Aynı zamanda ülkemiz de üç tarafı denizlerle kaplı olan bir ülkedir. Bu nedenle de deniz sayesinde bir çok ticaret faaliyetleri ve avlanma yapılmaktadır ve aynı zamanda deniz ulaşımı sayesinde yolcu ve yük taşımacılığı yapılmaktadır.

Günümüzde denizlere genel olarak baktığımızda denizlerimizin bir çok alanının kirlendiğini görmekteyiz. Bu açıdan baktığımızda denizi kirleten bir çok etmenler bu konuda rol oynamaktadır. Örneğin; fabrikaların ve evlerin bacalarından çıkan gazlar, insanların denizlere attığı çöpler, denizlere boşaltılan kanalizasyon atıkları denizi kirleten etkenler başında gelmektedir.

Denizleri yapı olarak kirleten en büyük etken aslında kanalizasyon atıklarının denize salınmasıdır. Çünkü kanalizasyon atıkları direk denizin yapısına karışır ve bu durum denizde yaşayan canlıların enfeksiyon kapmasına hatta ölmesine ve bu canlı türlerinin tükenmesine neden olur.

Denizlerin kirlenmesi bir çok canlının hayatını da tehdit altına almaktadır. Mesela; denizde yaşayan canlılar denizin kirlenmesi ile yaşamlarını yitirebilirler ve yaşamsal faaliyetlerini tehlikeye girebilir.

Denizi Kirleten Etkenler Hakkında Sizler de Bilgilerinizi ve Yorumlarınızı Bizimle Yorum Kısmından Paylaşınız. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sizi seviyorum:) dedi ki:

    ÇOK GÜZEL ELLERİNİZE SAĞLIK ÇOK AMA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. Denizi kirleten faktörler ödevim vardı yaptım.

Yorum Yaz