Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Cumhuriyetin İlanıyla Birlikte Devlet Yönetimi ve Egemenlik Anlayışı Nasıl Bir Değişime Uğramıştır?

Aşağıda cumhuriyetin ilanıyla birlikte devlet yönetimi ve egemenlik anlayışı nasıl bir değişime uğramıştır kısaca olarak ele alacağız.

Cumhuriyet halkın egemenliğine dayanan bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet ilan edilmesiyle birlikte toplumda bazı değerler değişmiştir. Halkın devlet idaresinde doğrudan ya da dolaylı olarak söz sahibi olması söz konusu olmuştur. Cumhuriyet, halka seçme ve seçilme hakkının verilmesini sağlamıştır.

Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte devlet yönetiminde saltanat anlayışının bitmesi, yasama, yürütme ve yargı erkelerinin oluşması ve demokratik bir rejimin esas alınması söz konusu olmuştur. Egemenlik anlayışı da hanedanın elinde olmayarak halka verilmiştir. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin elinde olduğu ilan edilmiştir. Cumhuriyet, saltanattan sonra ilan edilen ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına vesile olan sistemdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ahmet dedi ki:

    Cumhuriyetin ilanı ile birlikte devlet yönetimi ve egemenlik anlayışı tamamen değişmiştir. Saltanat kaldırılmış ve mutlak monarşiye son verilmiş ülke artık demokrasi ile yönetilmeye başlanmış.

    1. tülin dedi ki:

      ödevimi sayenizde hemen yaptım teşekkürler

Yorum Yaz