23 Nisan 1920 Tarihinde Gerçekleşen arihi olay hangisidir
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

23 Nisan 1920 Tarihinde Gerçekleşen arihi olay hangisidir

Aşağıda 23 nisan 1920 tarihinde gerçekleşen tarihi olay hangisidir kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu sathında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler Anadolu’nun yeniden işgal edilmesi girişimlerini başlatmıştır. İşgal kuvvetleri Anadolu üzerinde işgalci devletler kurma planlarından ibaret olmuştur. Millet de buna karşı kuvayı milliye birlikleri kurmuşlardır.

Milli Mücadele yıllarında en önemli gelişmelerden biri de Mustafa Kemal’în Samsun’a çıkmasıdır. Mustafa Kemal, Samsun’dan Amasya’ya geçerek genelge yayınlamıştır. Ardından Erzurum’a  geçerek kongre düzenlemiştir. Sivas’a geçerek de kongreler düzenlemeye devam etmiştir. Örgütlenme sağlayarak Ankara’ya geçip Büyük Millet Meclisi’ni kurmuştur. Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 tarihinde kurulmuştur. Ankara Hükümeti faaliyete geçmiştir. İstanbul Hükümeti ile ters düşen Ankara Hükümeti kararlar almaya başlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tolga dedi ki:

    Bizim ülkemiz çok güzel bir ülke. Ama geçmiş ve bugünkü halimiz için Atamıza sonsuz minnettarız. Ayrıca 23 Nisan 1920 tarihide yine onun bizlere armağanıdır. 23 Nisan 1920 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdır.

Yorum Yaz