Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Şubat 2021

Cumhuriyet Nasıl Bir Yönetim Şeklidir?

Aşağıda cumhuriyet nasıl bir yönetim şeklidir kısaca olarak ele alacağız.

Cumhuriyet, insanlığın son döneminde ortaya konulan sosyal bir kavram olarak devlet yönetimlerinin gerçekleşmesinde esas alınan bir sistem olmuştur. Cumhuriyet, halka dayalı bir yönetim şekli anlamında kullanılmaktadır. Çünkü cumhur, halk demektir. Cumhuriyet, halkın egemenliğine dayanan bir yönetim sistemi olarak tanımlanmaktadır.

Halkın iradesinin idare üzerinde tecelli etmesi cumhuriyet sisteminde var olan bir olgudur. Cumhuriyet, halkın değerlerini önceler. Cumhuriyet, özgürlüğe, hak ve adalete, hoşgörü ve toplumsal düzene önem verir. Barış ve huzur ortamının korunmasında, birlik ve beraberliğin oluşmasında kalıcı çözümler üretir.

Halkın iradesine saygı duyulan ve halkın iradesinin devlet idaresinde yer alması gerektiğini savunarak milli birlik ve beraberliği ortaya koyan bir değerdir. Cumhuriyet sayesinde hukukun üstünlüğü ve sosyal devlet yapısı korunmaktadır.

Cumhuriyet, ülkemizde 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti de sosyal bir hukuk devleti olarak o zaman kurulmuştur. Halkın devlet yönetiminde söz sahibi olması, seçme ve seçilme hakkının sağlanması ve hukukun üstünlüğünün oluşturulması böylece mümkün olmuştur.

Cumhuriyet kanunlar önünde eşitliğe, sosyal devlet yapılanmasına imkan sağlamaktadır. Cumhuriyet yönetimlerinde parlamento, meclis olarak hareket eder. Hükümet meclise bağlı olarak çalışır. Yargı tarafsız ve bağımsız kurumlar elindedir. Halka rağmen bir şey yapmak mümkün değildir. Halkın hakları ve özgürlükleri de korunmaktadır.

Cumhuriyet Nasıl Bir Yönetim Şeklidir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceyda dedi ki:

    Cumhuriyet; halkın kendi kendini yönetebildiği özgürlükçü bir yönetim şeklidir. Kendini yönetecek kişiyi insanlar kendi seçer. Eğer yönetimden memnun olmazsa demokrasi ile bu sorunu çözümler.

Yorum Yaz