Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Kadınların Cumhuriyet Döneminde Kazandığı Haklar Nelerdir?

Bu yazımızda kadınların cumhuriyet döneminde kazandığı haklar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhuriyetin en büyük kazanımlarından biri de kadınların sosyal haklara sahip olmasıdır. Kadın haklarının ülkemizde de modern ve çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkması da önemli ölçüde ortaya konmuştur. Kadınları sosyal hayatta daha ön planda olması ve devlet yönetiminde seçme ve seçilme alanlarında yer almaları cumhuriyet sayesinde gerçekleşmiştir.

Cumhuriyetin sağladığı sosyal haklar, kanuni olarak düzenlenerek hukuki anlamda da bir karşılığı olarak da düzenlenmiştir. Cumhuriyetin kanuni olarak bu atılımları yapması geleceğe dair yatırımların gerçekleşmesinde etkili olmuştur.

Cumhuriyetin kadınlar için sağladığı haklar şu şekildedir:

*Kadınlara siyasi haklar tanınmıştır.

*Kadın erkek eşitliği sağlanmıştır.

*Kadınlara seçme ve seçilme verilmiştir.

*Belediyelerde seçme ve seçilme hakkı sağlanmıştır.

*İhtiyar heyetine katılma hakkına sahip olmuşlardır.

Kadınların cumhuriyet sayesinde sahip olduğu haklar dünya genelinde de olduğu gibi ilerlemiş ve bir zaman sorunu yaşanmamıştır. Görüldüğü gibi hakların çoğu siyasi ve medeni haklardır. Miras hukuku, aile hukuku, ticaret hukuku bu anlamda düzenlenmiştir.

Kadınların hukuki anlamda değer görmesi, sosyal ilişkilerin gelişmesinde de etkili olmuştur. Dünya devletleri ile Türkiye arasında bir bağ oluşturulmuştur. Laikliğin kabul edilmesi, inkılapların bu yönde yapılması ve 1937’de laikliğin anayasaya girmesi kadınlar için de bir ilk olmuştur. Sosyal haklar böylece sağlanmıştır.

Kadınların Cumhuriyet Döneminde Kazandığı Haklar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. murat dedi ki:

    Kadınların cumhuriyet döneminde kazandığı hakların başında seçme ve seçilme hakları, iş hayatına aktif katılma gibi haklar, sosyal pek çok elde etmişlerdir.

Yorum Yaz