Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Temmuz 2021

Cumhuriyeti Yaşatmak İçin Neler Yapmalıyız?

Aşağıda cumhuriyeti yaşatmak için neler yapmalıyız kısaca olarak ele alacağız.

Cumhuriyet, halkın egemenliğine dayanan bir yönetim şeklidir. Ülkemizde 29 Ekim 1923 günü ilan edilen cumhuriyet, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu anlamına gelmektedir. Kurulduğu tarihten günümüze kadar cumhuriyet ilkeleri ve cumhuriyet değerleri toplumda ahlaki ve hukuki bazı değerlerin yaşanmasında ve gelenek haline gelmesinde etkili olmuştur.

Cumhuriyet halkın egemenliğine dayanan bir yönetim şekli olduğu için özgürlük ve hukukun üstünlüğü esasına benimsemektedir. Bu nedenle cumhuriyetin korunması, cumhuriyeti oluşturan değerlerin korunması anlamına geleceğinden hukuka saygı duyulması ve hukukun üstünlüğüne inanılması cumhuriyeti yaşatan bir hareket olacaktır.

Cumhuriyeti yaşatmak için tarafsız ve bağımsız mahkemelerin teminat altında olması, yasama ve yürütmenin milletin namına hareket ediyor olması, milli, manevi ve dini değerlerin korunuyor olması gerekmektedir. Cumhuriyetin sosyal bir hukuk devleti kurulmasındaki etkisi insan haklarının korunmasını da gerektirmektedir.

İnsana verilen değer nispetinde devletin de yücelmesi cumhuriyetin korunması ve yaşatılması için insanın ve insana ait değerlerin de korunması ve yaşatılması anlamına gelmektedir. Cumhuriyet, cumhurun söz sahibi olduğu ve liderlik esasına dayanan bir yönetim şekli olduğundan birlik ve beraberlik, barış ve huzur ortamının korunması da cumhuriyetin yaşatılması anlamına gelmektedir.

Bu sebeplerle geçmişten günümüze yaklaşık yüz yıllık bir zaman içinde kendini geliştiren ve koruyan cumhuriyetin daha yaşanabilir bir yönetim olması için insanlara sorumluluklar düşmektedir.

Cumhuriyeti Yaşatmak İçin Neler Yapmalıyız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. berber dedi ki:

    ben şahsen çok beğendim, cumhuriyet ödevi kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

  2. Tülin dedi ki:

    ben açıkçası beğendim, kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

Yorum Yaz