Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Mart 2021

Cumhuriyet Konulu Kompozisyon Örnekleri

Bu yazımızda cumhuriyet konulu kompozisyon örnekleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhuriyet, halkın egemenliğine dayanan bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet, hukukun üstünlüğüne dayanan ve halkın arzularını önceleyen bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet, modern zamanların devlet rejimi olarak içinde bulunduğumuz yüzyılda devletlerin tercih ettiği bir sistemdir.

Ülkemizde cumhuriyet 1923 yılında ilan edilmiştir. Cumhuriyet ilan edilirken Milli Mücadele sonrasında yönetim değişikliği yapılmıştır. Milli Mücadele, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan bir mücadeledir. Bu mücadele halk kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Asker kuvvetleri de düzenli ordu olarak mücadeleye katılmıştır.

Cumhuriyet, genç, yaşlı, kadın ve erkek herkesin vatan cephelerinde mücadele etmesiyle ilan edilmiştir. Bu mücadelede herkes taşın altına elini koymuştur. Bir millet büyük bir direniş hareketi başlatarak dirilişe geçmiştir. Savaşta verilen kayıplar, büyük acılara neden olmuştur.

Bu acıların üstüne evinden ve vatanından olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Canıyla ve malıyla savaşa hazır olan Anadolu halkı büyük bir azim ve kararlılıkla öne atılarak vatan sathını işgal etmeye çalışan düşmanlara karşı zafer kazanmıştır.

Bu zafer sonucunda cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyet, halka değer veren ve yönetimde halkın söz sahibi olduğu bir yönetimdir. Milli egemenlik, hukukun üstünlüğü gibi değerler sosyal ve hukuki olarak cumhuriyeti var eden değerlerdir. Cumhuriyet, insanların sosyal haklarını da korur. Bu nedenle en önemli sistemlerden biridir.

Cumhuriyet Konulu Kompozisyon Örnekleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. AYŞE FATMA dedi ki:

  BUGÜN 10 KASIM EN ACI GÜNÜMÜZ

 2. Anonim dedi ki:

  Teşekkür ederiz

 3. Anonim dedi ki:

  Ödevim için iyi oldu

 4. AYŞE dedi ki:

  29 EKİM ÖZGÜRLÜYÜMÜZÜN TEMELİ

 5. sgh dedi ki:

  çok beğendim

 6. gökay dedi ki:

  çok beğendim

Yorum Yaz