Çöl İkliminin Yaşandığı Ülkeler Hangileridir?

p15

Bu yazımızda çöl ikliminin yaşandığı ülkeler hangileridir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Alçak ve yüksek basınç geçişlerinde dinamik yüksek basıncın etkili olması durumunda yağış miktarının azalması ve eşik değerinin altına düşmesiyle oluşan çöl coğrafyasında etkilidir. Amerika, Avusturalya ve İran, Arabistan çöllerinde etkili bir biçimde görülür.

Çöl iklimi, her iklim gibi hava basınç dinamikleri ile ilgili olduğu için dağınık olarak bir kuşağa sahip gözükse de etkisi altına aldığı coğrafyalar belirli bir kuşağı oluşturur.

Yağışın düzensiz ve çok az olduğu bu bölgelerde iklim etkisini gösterir ve sıcaklık farkları oldukça yüksek olarak meydana gelir. Çöl ikliminin en öenmli özelliği yağışların çok çok az olmasıdır.

Çöl ikliminde çayırlar, kurakçıllar, kaktüsler bulunmaktadır. Bu iklimin hayvanları deve, yılan, akrep, köstebek, fare gibi hayvanlardır. Çöllerin derinliklerinde karasal çöl iklimi görülür. Bu iklimde gündüzler oldukça sıcak geceler oldukça soğuk geçer.

Bitki örtüsünün olmadığı, yağışın çok az ya da hiç olmadığı çöller de vardır. Buzullar da çölleşmiş yokluk arazilerini oluşturmaktadır.

Çöl ikliminin sıcaklığı dünya üzerindeki en yüksek sıcaklıktır. Buna nazaran soğuk geçen geceleri ise diğer iklim ortalamalarına yakın veya hemen üzerindedir.

Çöl ikliminin görüldüğü yerlerde insan hayatının sürdürülebilirliği oldukça sınırlıdır. Sıcaklık farkının azaldığı alanlarda canlı hayatı başlar. İnsanlar da çadırlar da yaşar. Toprak yapısının kumlu olmasından dolayı inşaat mümkün değildir. Ancak bitki örtüsü ve hayvan hayatı için bir zemin oluşabilmektedir.

Çöl İkliminin Yaşandığı Ülkeler Hangileridir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.