Karasal İklim Hangi Ülkelerde Görülür?

p20

Bu yazımızda Karasal iklim hangi ülkelerde görülür kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Karasal iklim, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçen bir iklimdir. Etki alanları, Türkiye, Sibirya, Kanada, Kuzey Avrupa’dır.

Karasal iklimde sıcaklar kuraklık getirir. Bu da buharlaşma ve nem oranını arttırır. Sıcak ve kurak olması su kaynaklarının az olmasına neden olur. Çorak arazi üzerinde bozkır bir bitki örtüsü olarak belirmektedir. Toprak yapısı serttir. Verimli araziler bulunmaktadır.

Tarımın susuzluktan gelişemediği alanlarda, yükseltinin fazla olduğu bölgelerde su kaynakları enerji üretimi için kullanılmaktadır. Kışların kar yağışlı soğuk geçmesi, mevsim geçişlerinin sert olmasına neden olmaktadır. Mevsim geçişleri bu nedenle oldukça belirgindir.

Yükseltinin arttığı bölgelerde bitki örtüsü iğne yapraklı ormanlara dönmektedir. Ormanların olmadığı yerlerde çayırlar hakimdir. Soğuk ve sert bir iklim olan karasal iklim insan hayatını oldukça zorlayan bir yapıya sahiptir.

Coğrafya üzerinde yükseltinin neden olduğu kot farklarından dolayı akarsular çağlar. Göller kışın soğuğun etkisiyle donabilir. Hayvancılık gelişmiştir. Tarım gelişmemiştir. Bu nedenle karasal iklim kuşağındaki ülkeler hayvancılık ve enerji konusunda doğadan üst düzey yararlanmaktadır.

Karasal iklimin görüldüğü karalarda kutba doğru ilerledikçe sıcaklık iyice düşüp soğuk iyice kendini gösterdiğinden insan yerleşim alanları tenhalaşır.

Karasal iklim ülkemizde Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Trakya bölgelerinde etkilidir. Ülkemizde kar yağışının en fazla olduğu bölgeler bu bölgelerdir.

Karasal İklim Hangi Ülkelerde Görülür Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.