Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çocuğunuzun Oyuncaklarını Toplatmak Krize Dönüşmesin - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Çocuğunuzun Oyuncaklarını Toplatmak Krize Dönüşmesin

Her anne baba çocuğunun düzenli olmasını, oyuncaklarını düzgün şekilde toplamasını isteyen bir tutum içindedir. Çocuğun düzenli olması her ne kadar önemli olsa da çocuk düzeni ve tertipli olmayı ileride sosyal hayata atıldığında kurallara uyarak öğrenecektir. Tabii ki küçük yaşlarda bu düzen ve tertibin çocuğa kazandırılması da önemlidir ancak bu özelliği kazandırmanın da birtakım kuralları vardır.

Çocuğun oyuncaklarını toplaması için ona “Hemen oyuncaklarını topla, hadi bakalım oyuncaklarını sepete koy” gibi emirler vermek, anne babalar tarafından yapılan yanlışların başında gelmektedir. Bunun için ebeveynler çocuğu da içine alan bir takım çalışmasının içine girmelidir. Çocuğa emir vermek yerine “Biz çok güçlü temizlik işçileriyiz ve hep birlikte evimizi toplayalım” ya da “Bakalım en fazla oyuncağı kim toplayacak, ilk bitiren birinci olur.” gibi teşvik edici cümleler kullanmaları gerekmektedir.

d-kiyas

Eğer evde birden fazla çocuk varsa çocuklar arasında oyunlar düzenlenerek ya da onları zamana karşı yarıştırarak kolay bir şekilde oyuncaklarını toplamaları istenebilir. Çocuğa uygulan baskıcı tutum oyuncak konusunda da yanlıştır. Çünkü aşırı düzenli annelerin çocukları kendilerini baskı altında hissetmekte ve bu da ileri de daha dağınık ve düzensiz bireyler haline gelmelerine sebep olmaktadır. Her şeyde olduğu gibi çocuğu cesaretlendirmek, örnek olmak ve birlikte hareket etmek oyuncak toplama konusunda çocuğun daha kalıcı davranışlar kazanmasını sağlayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781