Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çocuğunuz Odasına Kapanıyorsa Sorunu Kendinizde Arayın - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Çocuğunuz Odasına Kapanıyorsa Sorunu Kendinizde Arayın

Anne babaların zaman zaman şikâyet ettikleri konuların başında çocuklarının odalarından hiç çıkmamaları, tüm vakitlerini odalarında geçirmeleri gelmektedir. Özellikle ergenlik döneminde kendisini yalnız hisseden ve hiç kimse tarafından anlaşılmadığını düşünen genler kendi sorunları ile başa çıkabilmek için kendilerini odalarına hapsetmektedir.

Günümüzde öyle çocuklar vardır ki neredeyse yemek yememek mümkün olsa yemek için bile odalarından çıkmak istememektedir. Uzmanlar bunun normal bir durum olmadığı konusunda anne ve babaları uyarıyor. Küçük yaşlarda hata yaptığında sürekli odasına gönderilen çocuklarda ileride bu durumun görüleceğini vurguluyor.

Bir çocuk odasını uyumak, ders çalışmak, dinlenmek gibi sebeplerle kullanıyorsa bunda sorun yoktur. Ancak çocuk bunlar dışında kalan zamanlarında da odasından çıkmak istemiyorsa buna kesinlikle müdahale edilmeli ve sorunun kaynağı araştırılmalıdır. Bu davranış genellikle aile ortamı huzursuz olan, mutsuz ve içe kapanık çocuklarda karşımıza çıkmaktadır. Eğer aile ortamı sosyal, eğlenceli ve mutlu ise çocuk ailesi ile birlikte vakit geçirmekten zevk alacaktır. Bu nedenle anne babalar çocuklarını bu konuda yargılamadan önce ilk önce aile ilişkilerini gözden geçirmeli, eğer sorun daha ciddi boyutlara ulaşıyorsa mutlaka bir uzmandan yardım istemelidirler. Unutmamak gerekir ki kendi odasında egemenliğini kurmuş olan bir genç veya çocuğu oraya bağlayan birtakım sebepler vardır ve bunlar araştırılarak sorun giderilmeye çalışılmalıdır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781