Dirck Van Baburen Biyografi
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ağustos 2018

Dirck Van Baburen Biyografi

Dirck Van Baburen Kimdir

Dirck Van Baburen, asıl adı theodor baburen. Theodor theodoor olarak da yazılır (d. y. 1595 – ö. 21 Şubat 1624, Utrecht), Utrecht okulunun önde gelen temsilcilerinden Felemenkli ressam. Caravaggio’nun dramatik ışık-gölge üslubundan etkilenmiştir.

Utrecht’te bir portre ve tarihsel konular ressamı ile çalıştıktan sonra 1612 dolayların­da Roma’ya gitti. İtalya’daki en önemli işi 1615-20 arasında Roma’da Montorio’daki San Pietro Kilisesi’nin bir şapeli için yaptığı bezemeler oldu. “İsa’nın Mezara Konuluşu” (1617) konulu resmi de burada bulun­maktadır.

569

“Muhabbet Tellalı”, Direk van Baburen’in yağlıboya çalışması, 1622; Güzel Sanatlar Müzesi, Boston

1620’de Utrecht’e dönen Baburen, 1622-23 yıllarında burada Hendrick Terbrugghen ile aynı atölyeyi paylaştı. Caravaggio’nun kay­bolmuş bir resmine dayanarak yaptığı “Dikenli Taç Giymiş İsa” konulu ve biri Hollan­da’da Weert’teki Fransisken Evi’nde, öteki İngiltere’de Locko Park’taki Drury-Lowe Koleksiyonu’nda bulunan iki uyarlamada bu ustanın etkisi görülür. Baburen “Muhabbet Tellalı” (1622, Güzel Sanatlar Mü­zesi, Boston) adlı resminde olduğu’gibi tür resimleri yapmaktan ya da gündelik yaşam­la ilgili konuları işlemekten özellikle hoşlanmıştır. Resme yaklaşımındaki kabalık, at­mosferik etkiye fazla önem vermemesi ve kompozisyonlarında düzenli bir ritmin bulunmamasıyla çağdaşı olan büyük ressam­lardan ayrılan Baburen’in üslubu serbest ve güçlü olarak nitelenebilir. Dirck Van Baburen Biyografisini aktardık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz