Dirck Van Baburen Biyografi

Dirck Van Baburen Kimdir

Dirck Van Baburen, asıl adı theodor baburen. Theodor theodoor olarak da yazılır (d. y. 1595 – ö. 21 Şubat 1624, Utrecht), Utrecht okulunun önde gelen temsilcilerinden Felemenkli ressam. Caravaggio’nun dramatik ışık-gölge üslubundan etkilenmiştir.

Utrecht’te bir portre ve tarihsel konular ressamı ile çalıştıktan sonra 1612 dolayların­da Roma’ya gitti. İtalya’daki en önemli işi 1615-20 arasında Roma’da Montorio’daki San Pietro Kilisesi’nin bir şapeli için yaptığı bezemeler oldu. “İsa’nın Mezara Konuluşu” (1617) konulu resmi de burada bulun­maktadır.

569

“Muhabbet Tellalı”, Direk van Baburen’in yağlıboya çalışması, 1622; Güzel Sanatlar Müzesi, Boston

1620’de Utrecht’e dönen Baburen, 1622-23 yıllarında burada Hendrick Terbrugghen ile aynı atölyeyi paylaştı. Caravaggio’nun kay­bolmuş bir resmine dayanarak yaptığı “Dikenli Taç Giymiş İsa” konulu ve biri Hollan­da’da Weert’teki Fransisken Evi’nde, öteki İngiltere’de Locko Park’taki Drury-Lowe Koleksiyonu’nda bulunan iki uyarlamada bu ustanın etkisi görülür. Baburen “Muhabbet Tellalı” (1622, Güzel Sanatlar Mü­zesi, Boston) adlı resminde olduğu’gibi tür resimleri yapmaktan ya da gündelik yaşam­la ilgili konuları işlemekten özellikle hoşlanmıştır. Resme yaklaşımındaki kabalık, at­mosferik etkiye fazla önem vermemesi ve kompozisyonlarında düzenli bir ritmin bulunmamasıyla çağdaşı olan büyük ressam­lardan ayrılan Baburen’in üslubu serbest ve güçlü olarak nitelenebilir. Dirck Van Baburen Biyografisini aktardık.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.