Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çocuklarınızı Başkaları İle Kıyaslamayın - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Ağustos 2022

Çocuklarınızı Başkaları İle Kıyaslamayın

Çocuk gelişiminde anne babalar tarafından yapılan en büyük hata çocuğun diğer çocuklarla ve yaşıtları ile kıyaslanmasıdır. Kıyaslama aile tarafından sürekli bir hale geldiğinde çocuğun güven duygusuna ve kendini gerçekleştirmesine büyük ölçüde zarar veriri. Bu da başarıyı etkileyen en olumsuz faktörlerin başında gelir.

Toplumumuzda kıyaslama sıklıkla yapılan bir hatadır. Hemen her aile çocuğunu arkadaşları, akrabaları ya da akranları ile kıyaslar ve sürekli onların davranışlarını çocuğa örnek olarak gösterir. Eğitimde model olmak ve örnek göstermek oldukça geçerli bir yöntem olmakla birlikte bunun kıyaslama şeklinde yapılması doğru değildir. Sürekli başkaları ile kıyaslanan çocuğun özgüveni zarar görür ve sürekli başarısızlık duygusuna kapılır. Bu duygu çocuğun yaptığı hiçbir işte başarı sağlayamamasına sebep olur.

d-kiyas

Her birey tek başına farklı özelliklere sahiptir. Bir çocuğun biyolojik yapısı, yetiştiği çevre, aldığı eğitim, sosyal ve fiziki çevresi gibi pek çok unsur çocuğun başarısı üzerinde etkilidir. Her çocuk bu özellikler açısından farklı kazanımlara sahip olduğundan her birinin ortaya koymuş olduğu performans da farklıdır. Bu nedenle tüm çocukların aynı şeyleri yapmaları ya da aynı alanda başarılı olmalarını beklemek son derce yanlıştır. Ailelerin bu konuda yanlış tutum sergiliyor olmaları ilerleyen zamanlarda çok daha büyük problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle uzmanların kıyaslama konusunda yapmış oldukları uyarıları dikkate almak gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781