Cimrilik ile İlgili Kompozisyon Örnekleri

Bu yazımızda cimrilik ile ilgili kompozisyon örnekleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların elinin açık olması, sürekli ikram etmeleri gönlünden geldikleri gibi davranmaları ve gönlünden kopanı insanlara hediye etmelerini sağlar. Eli açık olan insanlara cömert insanlar denir. Cömert insanlar samimi, hesapsız seven, çıkarsız hareket eden insanlardır. Elinde olmasa da gönlü zengin olan insanlardır Sürekli yardımcı olmak ve çözümün bir parçasını olmak isterler.

Cimrilik ise çıkarcı hareket etmek, her şeyi hesaplamak, yumruk sıkar gibi harcamak, damlatarak yemek anlamlarına da gelmektedir. Cimrilik, hesapçı davranmak anlamına gelmektedir. Cimri insanlar gelir ve gider hesabı yaparlar. Ayrıca bunu sadece kendi malları ve mülkleri için değil, başkaları için de ve diğer her şey için de hesap yaparlar.

Cimrilik toplumda hoş görülmeyen bir davranıştır. Cimri insanlarla yaşamak oldukça zordur. Cimri olmanın toplumsal açıdan hiçbir faydası yoktur. Bireysel olarak insana zarar verir. Huyunu değiştirir ve sürekli hesap yapmaya zorlar. Bedava mezar bulsa, içine atlar dedikleri tarza, ölümden bile çıkar elde etme yoluna sokar.

Cimrilik sosyal ilişkilerde hiç olumlu karşılanmaz. Sevgiyi ve saygıyı bitirir. Sürekli hesap ederek çıkarcı davranmaya sevk eder. Bu da insanları mental olarak yorar. İnsanların sosyal ilişkiler kurmasını engeller. Cimri olmak genel itibariyle kötü bir huydur .Bu huydan kurtulmak gerekir.

Cimrilik ile İlgili Kompozisyon Örnekleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.