Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Cem Ne Demektir Nasıl Yapılır Kısaca Açıklayınız.

Bu yazımızda cem ne demektir nasıl yapılır kısaca açıklayınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Alevilik, Hazreti Ali’yi çok sevenleri takip ettiği yoldur. Bir mezhep olarak bilinmektedir. alevilik, Ali’yi seven, Ali taraftarı demek olan bir kavramdır.Bir mezhep olarak Alevilik bazı ayin ve ritüellerden oluşmaktadır. Müesseseleri de bulunan aleviliğin cemevi adı altında mezheplerinin ritüellerini gerçekleştirdikleri ve sosyal ilişkiler kurdukları tesisleri de bulunmaktadır.

Cem, toplanma halidir. Alevilerin özel günlerde bir araya gelerek ayinler yapması ve ritüellerini gerçekleştirmesi anlamına gelir. Bu nedenle toplandıkları yere cemevi denmiştir. Cem töreni, alevilerin semah ettikleri, gülbenk ettikleri bir törendir. Birbirleriyle hasret giderir ve yardımlaşır, dayanışma halinde olurlar. Türkiye alevileri bu şekilde hareket eder.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. erdal dedi ki:

  Cemevine tesis demıssın .her yobaz gıbı oranın bız alevıler ıcın ıbadet hane oldugunu solemekden kacınmıssın .dıyenette senın gıbı ..sırf cemevlerıne yardım etmemek ıcın yanı para ayırmamak ıcın tesıs der .sızı yobaz tılkıler.

 2. Polat Alemdar dedi ki:

  ilk Yorum benden olsun, en güzel şekilde ödevim bitti, çok iyi olmuş hazırlayanın ellerine sağlık.??

 3. Hüseyin Eren dönmez dedi ki:

  Harry potter merhaba hepimize hayırlı olsun inş hayırlı sabahlar hayırlı işler bol kazançlar hepimize günaydın mutlu sabahlar hayırlı cumalar hayırlı işler bol kazançlar hepimize günaydın mutlu sabahlar olsun herkese selamlar iyi bir insan cartoon network türkiye prens ve ben hala uyumadım ama bu kadar çok şey var ki o

 4. feride dedi ki:

  Yazmak için yazıyorsunuz arkadaşlar yorum yapmanız çok iyi bir olay teşekkür etmesini bilmeli. Ama düzgün şeyler yazın.

 5. Karlar kraliçesi dedi ki:

  İşte bu çok iyi oldu. cem nedir kısa ve çok harika olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık diyorum, hemen yazıyorum. :)

 6. Sado dedi ki:

  yazı çok güzel anlatlmş:)

 7. beste dedi ki:

  Cem ne demektir bilen var mı arkadaşlar? Arkadaşım geçen gün ailesi ile birlikte cem yapmaya gittiklerini söyledi ben çok merak ettim ama ayrıntılı soramadım bilgi verirseniz sevinirim.

Yorum Yaz