Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

On İki Hizmette Dedenin Rolü Nedir Anlatınız.

Bu yazımızda on iki hizmette dedenin rolü nedir anlatınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cem törenleri mezhep ritüellerinin gerçekleşmesiyle başlar. Törenlerde dedeler her şeye başkanlık ederler. Alevi dedeleri itibar edilen kişilerdir. Herkesi dede yapmazlar. Cem törenlerinde on iki imamı temsilen dede başkanlık görevini ifa eder.

On iki hizmetin gerçekleşmesinde alevi dedesi, dargınları barıştırır, evlenenleri tebrik eder, ihtiyarlara selam verir, ritüellerin gerçekleşmesine şahitlik eder, yemekler ikram eder ve yemek duası yaparak semah gösterilerini de izler. Yemek duası gülbenk olarak bilinmektedir. Canlar arasında birlik ve beraberliği sağlar. Musahiplik edenlerin dertlerini dinler. Başkan ve muteber bir kişi olarak alevilerin başını temsil eder ve onlara büyüklük eder. Alevi dedesi olmak önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. kürşat murat dedi ki:

  baya iyi olmuş sağ olun.

 2. sema dedi ki:

  beğendim süper olmuş emeğinize sağlık, kısa yazılmış istediğim gibi, bu arada sınıfın en çalışkanı benim, kıskanmayın :)

 3. esra dedi ki:

  beğendim ben emeğinize sağlık, kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

 4. şebnem dedi ki:

  On iki hizmette dedenin rolü büyüktür. Ben aleviliğe inanan biri olarak şöyle anlatabilirim. Dede, cemin mutlak hakimi konumundadır. Cem erkanının başkanlığını yapar. Cemde ikrar alır ve nasip verir. Canlar arasındaki her türlü problemi çözer.

Yorum Yaz