Çanakkale Zaferi ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda Çanakkale Zaferi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Çanakkale Zaferi, tarihin en büyük ve en önemli zaferlerinden biridir. Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Osmanlı Devleti payitahtını işgal etmek isteyen İtilaf Devletleri işgal  kuvvetlerine karşı alınan bir zafer olarak tarihe geçmiştir.

Çanakkale Zaferi, kara ve denizde yaşanılan savaşlar sonucunda kazanılmıştır. Bütün dünya ordularının aynı anda savaştığı bir cephe olarak en yoğun savaş şartlarının ve çetin olguların oluştuğu bir yer olmuştur. Bir havza üzerine gelen düşman devletlerinin üzerine kazılan siperler üzerinden karşılık veren Osmanlı orduları çok sayıda kayıp vermesine rağmen galip olarak çıkmayı başarmış ve zafer kazanmıştır.

Çanakkale’de şehit olanlar sayesinde payitahtın ele geçirilmesinin önlenmesi ve Osmanlı’nın hala etkin bir güce sahip olduğu ortaya konmuştur. İtilaf devletleri savaşta mutlak güç olmadıklarını anlamışlar ve gerisin geriye dönmüşlerdir.

Birçok üst seviyede gemilerini kaybeden düşman kuvvetleri, karada ve denizde yenildiklerini anlayınca geri çekilerek gitmek durumunda kalmışlar ve Osmanlı ordusunda da bazı isimler inisiyatif kullanarak düşmanı hezimete uğratmayı başarmışlardır.

Çanakkale Zaferi deyince akla gelen ilk isimlerden biri olan Seyit Onbaşı’nın 275 kiloluk top mermisini kaldırması savaş sırasında yaşanan en muhteşem olaylardan biridir. Ardından tarihte yer alan Seyit Onbaşı resimlerinde görülen topun içinin boş olarak kaldırılması savaşın insanları nasıl etkilediğini göstermektedir.

Çanakkale Zaferi ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.