Çaldıran Savaşı Kimler Arasında Olmuştur Tarihi Ve Önemi

Bu yazımızda çaldıran savaşı kimler arasında olmuştur tarihi ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’daki ilerleyişi yüzlerce yıl sürüp de kesinleşince Osmanlı Devleti Anadolu üzerinde hakimiyet kurmaya başlamıştır. Bu nedenle İstanbul’un fethinden sonraki dönemlerde Anadolu üzerindeki hakimiyet kurma ve siyasi birlik oluşturma hız kazanmıştır.

Yavuz Sultan Selim dönemi, Osmanlı Devleti’nin en parlak dönemidir. Çok kısa sürmesine rağmen devlet sınırları çok fazla genişlemiştir. Aynı dönemde Safevi Devleti de İran coğrafyası üzerinde ve Anadolu’da Taşkent’e kadar yayılmıştır.

Çaldıran Savaşı,

23 ağustos 1514 yılında Osmanlı Devleti ile Safevi Devleti arasında Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail arasında gerçekleşmiştir. Osmanlı Devleti’nin galibiyetiyle sonuçlanmıştır. Safevi tehdidi zayıflarken, Osmanlı Devleti’nin Anadolu üzerindeki hakimiyet birliği kuvvetlenmiştir. Yavuz’un İran Seferi olarak tarihe geçen bir savaştır.

2 yorum

  1. İnkılap tarihi için çaldıran savaşı tarihi hakkında bilgi toplamam gerekiyordu bu yazı çok faydalı oldu çünkü ödevim için gerekli olan tüm bilgilere bu yazıda kolaylıkla ulaştım.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.