Otlukbeli Savaşı Kimler Arasında Yapıldı Tarihi Ve Önemi

Bu yazımızda Otlukbeli savaşı kimler arasında yapıldı tarihi ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, İstanbul’un fethedilmesi için Bizans ile sürekli çarpışma halinde olarak en çok Balkanlar üzerinde yayılma politikası gütmüştür. Çünkü Anadolu’nun kahir ekseriyeti Müslümandır. Böyle olunca İstanbul’un fethinden sonra Anadolu üzerine birlik kurma akınları başlamıştır.

Anadolu’daki fitne odaklarından biri de Akkoyunlu Devleti’dir. Akkoyunlu Devleti ile Osmanlı Devleti’nin husumeti Yıldırım Bayezid devrine kadar gitmektedir.

Fatih Sultan Mehmed’in Trabzon’u fethetmesinin ardından protesto çeken Uzun Hasan, ikilik çıkararak Venediklerle de anlaşınca üzerine yürünmesi icap etmiştir.

Otlukbeli Savaşı,

11 ağustos 1473 yılında Osmanlı Devleti ile Akkoyunlu Devleti arasında Erzincan – Otlukbeli’de gerçekleşmiştir. Fatih Sultan Mehmed, Uzun Hasan’a karşı kesin bir zafer kazanmıştır. Otlukbeli savaşı bir meydan muharebesi olarak tarihe geçmiştir.

1 yorum

  1. Otlukbeli savaşı nerede yapıldı bilmiyordum bu yazıdan bu bilgi ile birlikte daha bir çok şey öğrendim çok teşekkür ederim ödevlerime ve sınav çalışmalarıma çok yardımcı oluyorsunuz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.