Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Ankara Savaşı Kimler Arasında Olmuştur Tarihi Ve Önemi

Bu yazımızda ankara savaşı kimler arasında olmuştur tarihi ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, beylik olduğu yıllardan itibaren sürekli olarak Bizans ile mücadele etmiştir. Anadolu ve Balkan toprakları üzerinde yayılarak Bizans’ı sıkıştırmıştır. 15. yüzyıl başlarında fetih hazırlıkları yapılırken Osmanlı Devleti doğuda Memluk ve Timur Devleti ile komşu olmuştur.

Timur Devleti, Timur emirliğinde Anadolu ve Orta Asya üzerinde etkili olmuştur. Timur, Osmanlı Devleti üzerine de yürümüştür. Yıldırım Bayezid zamanında Ankara Savaşı yaşanmıştır.

Ankara Savaşı,

1402 yılında Osmanlı Devleti ile Timur Devleti arasında gerçekleşmiştir. Ankara’nın Çubuk Ovası’nda meydana gelen savaşta Yıldırım Bayezid esir düşmüştür. Osmanlı Devleti Fetret Devri’ne girmiştir. Fetret Devri 11 yıl sürmüştür. Çelebi Mehmet sayesinde tekrar bir düzelme başlamıştır. Savaşın ana gayesi Türk – İslam birliğinin kurulması olsa da Osmanlı Devleti büyük zarar görmüştür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. büşra dedi ki:

  idare eder yani benimkine yaradı mesela

 2. Anonim dedi ki:

  komutanlarını adı yok mu be yauw

 3. Sercan dedi ki:

  yılında Osmanlı Devleti ile Timur Devleti arasında gerçekleşmiştir. Ankara’nın Çubuk Ovası’nda meydana gelen savaşta Yıldırım Bayezid esir düşmüştür.

 4. Hüsna dedi ki:

  Öğretmen Ankara savaşı hangi iki devlet arasında yapılmıştır diye sorunca araştırırken Google’dan bu siteyi buldum çok güzel bir siteymiş bu. Başarılarınızın devamını dilerim.

Yorum Yaz