Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

C Vitamini Eksikliğinde Ne Olur

3C vitamini vücutta üretilemeyen ve dolayısıyla da dışarıdan alınan besinler sayesinde vücuda alınan bir vitamin çeşididir.

C Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

  • C vitamini vücudun hastalıklara karşı direnç göstermesinde son derece önemli bir vitamindir. C vitamini eksik olan bir kişinin hastalıklara karşı vücut direnci düşmektedir ve bunun sonucunda kişi daha sık hasta olmaya başlar.
  • Diş ve diş eti sağlığında büyük önem taşıyan C vitamini eksikliğinde diş etlerinde kanamalar oluşur ve eksiklik arttıkça diş eti çekilmeleri meydana gelir, bakterilere karşı dişlerin direnci zayıflar ve dişlerde çürüme görülmeye başlar.
  • Ciddi bir hastalık olan skörbüt hastalığı da C vitamini eksikliği sonucunda görülen bir hastalıktır. Hatta skörbüt hastalığı C vitamini eksikliğinde görülen en ciddi rahatsızlıktır. Skörbüt hatalığı olan kişilerde uzun süreli diş eti kanaması, yaraların olması gerekenden daha yavaş iyileşmesi, dişlerde çürüme olaylarının çok fazla görülmesi gibi şikayetler artmaktadır. Skörbüt hastalığı etdavi edilmez ise bu durumda souç ölüm bile olmaktadır.
  • C vitamini eksikliği olan ve C vitaminini besinler aracılığı ile almayan kişilerde kalp hastalıkları, ani inme, felç, enfeksiyonel hastalıklar çok fazla görülmektedir. Çünkü C vitamini vücudu hastalıklardan koruyan adeta vücudu bir kalkan gibi saran vitamindir. Bu nedenle de C vitamini eksik olduğunda vücut direnci fazlasıyla düşmektedir.

C Vitamini Eksikliğinde Neler Görülür Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Bize Hemen Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz