Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mart 2019

Büyük Millet Meclisinin Açılmasının Türkiye Tarihi Açısından Önemi

Uzun yıllardan beri dünya üzerinde var olmuş olan çeşitli devletlerde farklı yönetim şekilleri  görülmüştür. Kimi devlet, uzun yıllar boyunca monarşi sisteminin esiri olmuştur, kimisi ise belirli bir kesimin ülke yönetiminde etkin olduğu oligarşi sistemleri ile problem yaşamıştır. Türk halkı için de durum aynı şekilde olmuştur. Türk halkı, uzun yıllar boyunca Osmanlı padişahı yönetimi altında yaşamıştır. Osmanlı’daki sistem, uzun yıllar boyunca başarılı şekilde işlediyse de özellikle ülke yıkılma dönemine girdikten sonra birçok padişahın keyfi uygulamaları ülkenin durumunu daha da kötüye götürmüştür ve halka büyük sıkıntılar çektirmiştir.

Yaşanan I. Dünya Savaşı ve ardından Türk insanının verdiği şanlı Kurtuluş Savaşı mücadelesi ile birlikte Türk halkı için de birçok şey değişmiştir. Bu değişimin habercisi ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ve faaliyete başlaması olmuştur. Bu değişim ile tarih boyunca ilk kez Türk insanı, demokratik yönetim biçimine sahip bir vatana sahip olmuştur. Bu sayede ülkenin her vatandaşı, dili, dini, ırkı veya maddi geliri ne olursa olsun ülke yönetiminde söz sahibi olmaya hak kazanmıştır. Türk insanı, meclisin açılışından sonra kendisini yönetmesini istediği kişileri tayin etme, gerektiğinde onları değiştirme hakkına sahip olmuştur. Bu hak, Türk insanının çok uzun yıllar boyu sahip olmadığı bir hak olduğu için Türkiye insanı adına bir hayli önemli bir değişimdir. Meclis, Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olma yolunda ilk adımıdır.

Büyük Millet Meclisinin Açılmasının Türkiye Tarihi Açısından Önemi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Fulya dedi ki:

    selam kankiler, Büyük Millet Meclisinin Açılmasının Türkiye Tarihi Açısından Önemi yazısını ödevim için kullandım, ben çok beğendim Trabzon birincisi Fulya olarak herkesi öptüm.

Yorum Yaz