Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Türkiye Cumhuriyetinin Laik Bir Devlet Olduğunu Kanıtlayan Uygulamalara Örnekler

Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı Devleti’nden farklı olarak din ve vicdan özgürlüğünü temeline koyan ve vatandaşları arasında dil, din, ırk gibi ayrımlar yapmayan laik devlet sistemini benimsemiş ve uzun yıllar da bu şekilde yönetilmektedir. Laiklik, devlet yönetimi noktasında dini kuralların geçersiz sayılması, yani din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı tutulması anlamına gelmektedir. Osmanlı Devleti’nde böyle bir durum olmadığı için devlet, dini kurallara göre yönetiliyordu. Ancak modern Türkiye Cumhuriyeti’nde bu durum değişmiştir ve devlet yönetimi noktasında insan hakları, demokrasi, özgürlük gibi kavramlar ön planda tutulmuştur.

Laik bir devlet olmanın gereği, devlet içerisinde yaşayan farklı dinlere mensup insanlara aynı şekilde yaklaşım göstermeyi gerekmektedir. Bu durum Türkiye’de aynı bu şekildedir. Hiç bir insan, mahkemeler veya başka devlet kurumları içerisinde dinine göre muamele görmemektedir. Bununla birlikte devlet, Müslüman vatandaşlarının ibadetlerini yapmasına destek olduğu kadar aynı zamanda Hristiyan vatandaşlarının da hak ve hukuklarını gözetmektedir ve onların da ibadetlerini yapabileceği mekanlar inşa etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti, kanun çıkarılması noktasında tamamen insan vicdanını ve insan hak ve özgürlüklerini temel almaktadır. Dini duygular ve gereksinimlerin bireysel şeyler olduğunun farkına varıldığı için devlet yönetimi noktasında bu tür duygulara yer verilmemiştir. Bu sayede ülke içerisinde yaşayan her vatandaşa eşit şekilde yaklaşacak, onları özgür tutacak ve hayat deneyimlerini diledikleri şekilde yaşamalarını sağlayacak, özgür bir yaşam alanı sunulmuştur.

Türkiye Cumhuriyetinin Laik Bir Devlet Olduğunu Kanıtlayan Uygulamalara Örnekler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Suzan dedi ki:

    sadece ve kısa yazılmış, Türkiye Cumhuriyetinin Laik Bir Devlet Olduğunu Kanıtlayan Uygulamalara Örnekler süper beğendim, ödevim hemencecik bitti, tabi çalışkan olmam ayrı bir konu.

Yorum Yaz