Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Maraş’a Neden Kahraman Ünvanı Verildi Kısa

kahramanmaras1Türk milleti var olduğu günden bu yana hem bağımsızlığına ve vatanına bağlı ve düşkün olan bir millet olmuştur ve Dünya üzerindeki diğer milletlere de hep bu özellikleri ile tanınmıştır.

Bağımsızlık ve vatan uğruna tarih sahnesinde bir çok savaşa giren ve mücadeleler veren Türk milletinin yapmış olduğu savaşların bir çok zafer ile sonuçlanırken tabi ki mağlubiyet ile sonuçlananlar da olmuştur. Bu savaşlar ile bir çok toprak Türk devletinin sınırlarına katılırken bir çoğunun da ismi değişmiştir. Bu yazımızda sizlere Türk toprağı olan Maraş’a neden kahraman unvanı verildi kısa bir şekilde aktaracağız.

Türk milleti için son derece çetin geçen Kurtuluş savaşı esnasında devlet düşman karşısında yetersiz kalmıştır bu nedenle de millet düşmana karşı direnişe geçerek Kuvayı Milliye adı altında ülkeyi savunmaya geçmişlerdir.

Halk tarafından düzensiz birlikler olarak kurulan ve düşmana karşı en fazla direnişi Maraş’ta gösteren Kuvayı Milliye düzensiz birlikler olmasına rağmen bir bütün halinde tek yürek olmuşlardır ve vatan için canlarını bile hiçe saymışlardır. Ayrıca Maraş, çevresindeki şehirlere de yardımda bulunmuştur.

Kurtuluş savaşı sona erdiğinde ise ülke kurtarılmıştır. Bu savaş ardından TBMM tarafından savaşa katılan tüm Maraş halkına tek tek İstiklal Madalyası vermek yerine şehri ödüllendirmek amacı ile 5 Nisan 1925 gününde Maraş’a kırmızı şeritli İstiklal madalyası verilir. 7 Şubat 1973 tarihinde ise Maraş’a “Kahraman” unvanı verilir ve bu şehrin adı Kahramanmaraş olur.

Maraş’a Neden Kahraman Ünvanı Verildi Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bade dedi ki:

    harbiden süper arkadaşlar, Maraş’a Neden Kahraman Ünvanı Verildi Kısa hemen deftere geçirdim, Bayburt okulları arasında sınavlarda hep birinci gelmemi bu hızıma borçluyum. tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz