Bor Madeninin Önemi Nedir?

Aşağıda bor madeninin önemi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Doğal kaynaklar ülkemizin hemen yer yerinde bulunmaktadır. Madenler, yer altı kaynakları olarak ülkemizin en önemli doğal kaynaklarıdır. Ülkemizde birçok maden bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan çıkartılıp işlenen birçok maden dünyanın en değerli madenidir.

Ülkemizde bor madeni de çıkarılmaktadır. Bor madeninin çıkarıldığı yerler Balıkesir, Kütahya ve Eskişehir olarak bilinmektedir. dünya bor rezervinin %70’i ülkemizde bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan bor madeni sadece çıkarılmaktadır. Bu nedenle işlenmesi dışarıda yapılmaktadır.

Bor madenin işlenmesinin ardından atışı daha karlı gerçekleşmektedir. Bu nedenle ülkemiz bu bakımdan zarar etmektedir. Bor madeninin kullanım alanları çok geniştir. Bor madeni hemen her alanda yüksek imkanlar oluşturacak şekilde kullanılmaktadır.

İlaç sanayinde, gıda endüstrisinde, ilaç sektöründe, kimyasal silah ve silah sanayinde, uzay teknolojilerinde, ulaşım ve iletişim teknolojilerinde kullanılmaktadır. Ev ve mutfak eşyası yapımında da kullanılmaktadır. Bor madeni ilk elementlerden olarak çok kullanışlıdır.

Gerek atomik yapısıyla gerekse moleküler yapısıyla enerji elde etmek için de kullanılmaktadır. Bor madeninin geçmişten günümüzde kullanım alanlarının genişlemesi, gelecekte yakıt olarak kullanılmasını da gündeme taşımaktadır.

Bor madeni uzay ve ulaşım teknolojilerinde yakıt olarak kullanılmakta ve yüksek verim oluşmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan geleceğin yakıt kaynağı olarak görülmekte ve bu yönde çalışmalar yapılmaktadır. Bor bu bakımdan çok değerli ve önemlidir.

Bor Madeninin Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Bor madeni geleceğin petrolü diyorlar doğru mu ? Ben sadece bor madenini hani evlerde kullandığımız borcam varya orada kullandığımızı biliyordum hatta bor ile çalışan araç dahi yapılacakmış.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.