İl İlçe Mahalle Köy Nedir Örnekler

Aşağıda il ilçe mahalle köy nedir örnekler kısaca olarak ele alacağız.

Ülkeler, eyaletlerden, vilayetlerden meydana gelmektedir. Ülkelerin yönetim şekli ve hukuki yapısına göre şehirler siyasi ve hukuki olarak sınırlardan oluşmaktadır. Yerel yönetimler olarak şehirlerin ve şehirlere bağlı kaza, köy ve mahallelerin bulunduğu bilinmektedir.

Köy

Muhtarlık ile yönetilen ve sınırları belli olan bir yerleşim alanıdır. Günümüzde mahalle olarak büyük şehirde belli alanlardan oluşmaktadır.

Mahalle

Büyük şehirlerde muhtarlık tarafından yönetilen ve sınırları belli olan bir alandır. Mahalleler, ilçelere bağlıdır. İç işlerinde muhtarlıklar insanların sosyal ve hukuki ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

İlçe

Belediyeler şeklinde yerel yönetim olarak yönetilen doğrudan büyük şehre bağlı bulunan ve kendine has belediyesi ve meclisi olan yerleşim alanıdır. İlçeler bir araya gelerek illeri oluşturur. İller de bir araya gelerek bölgeleri oluşturur.

İl

Sınırları belli, belediye tarafından yönetilen, meclisi olan yerleşim alanlarıdır. Meclis kararı ile kurulan köy, mahalle, ilçe ve iller meydana gelmektedir.

Ülkemizde 81 vilayet bulunmaktadır. Vilayetin günümüzdeki ismi ildir. İl ve şehir de aynı anlama gelmektedir. Ülkemizde 81 ile bağlı olarak toplamda 957 ilçe bulunmaktadır.İlçelerin tamamı da köy ve mahallelerden oluşmaktadır.

İl, ilçe, mahalle ve köyler meclis kararıyla kurulmaktadır. Fakat yerleşim alanı olarak binlerce yıl öncesinden insanlar tarafından seçilmiştir. Doğal kaynaklara yakınlığı nedeniyle kurulan birçok yerleşim yeri bulunmaktadır. Kadim yerleşim yerleri de bulunmaktadır.

İl İlçe Mahalle Köy Nedir Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. aynen, kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, köy ve mahalle nedir kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.