Biyoçeşitlilik Nedir Tanımı Kısaca
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Biyoçeşitlilik Nedir Tanımı Kısaca

Bu yazımızda biyoçeşitlilik nedir tanımı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Biyoçeşitlilik canlı çeşitliliği demektir. Canlı çeşitliliğinin bazı etkenlere göre şekillenmesi biyoçeşitliliği meydana getirir. Biyoçeşitliliği etkileyen etkenler coğrafik, antropolojik, biyolojik olarak farklı etkenlerden oluşmaktadır. Biyoçeşitlilik bu bakımdan canlı hayatının araştırılmasında ve türlerin ortaya çıkmasında etkilidir.

Biyoçeşitlilik, bir bölgede bulunan bitki ve hayvan türlerinin sayısı ve çeşitliliği şeklindedir. Biyoçeşitlilik açısından ülkemiz de çok zengindir. Ülkemizde bir kıta büyüklüğünde biyolojik zenginlik bulunmaktadır. Biyoçeşitlilik bitki ve hayvan tür sayısı ve çeşitliliği olarak ülkemizde de oldukça fazladır. Türkiye’nin biyolojik zenginlikleri arasında biyoçeşitliliği özel bir bahis konusudur. Çünkü ülkemizde ender türler bulunmaktadır. Endemik türler ve ender türler olarak biyoçeşitlilik de artmaktadır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. çiğdem dedi ki:

  kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, biyoçeşitlilik ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

 2. Elif dedi ki:

  Hande teşekkür ederim

  1. tolga dedi ki:

   daha güzel birşeyler yok mu

 3. Elif dedi ki:

  bunları yazana teşekkürler, biyoçeşitlilik ne demektir kısa yazılmış ben açık sözlü olmak gerekirse beğendim, böyle siteler daha çok olsa keşke :)

 4. hande dedi ki:

  Biyoçeşitlilik; tüm Dünya’da bulunan yaşam formlarının çeşitliliğidir. Yani kısacası bir bölgedeki bitki ve hayvan türlerinin ve çeşitlerinin sayıca zenginliğine denmektedir.

Yorum Yaz