Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2022

Bir Şeyi Gerçekten Bilmek Onu Anlatmakla Olur Kompozisyon

Bu yazımızda bir şeyi gerçekten bilmek onu anlatmakla olur kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilmek, bir şeyi bütün yönleriyle kavramak ve hazmetmektir. Eskiler bu konuda efradı cami, ağyarı mani derler. Yani bir şeyle alakalı olan diğer şeyleri onun etrafında toplayıp, alakasızları hariçte bırakarak konuya vakıf olma durumudur.

Bilmek üç şekildedir. Sıradan olarak bilmek, şimşek çarptıktan sonra gök gürültüsünün sesini duyulacağını tecrübe ederek bilmektedir. Bu işin ilmini bilmek ise ışığın sesten daha hızlı hareket ettiğini bilmek ve şimşeğin nasıl çarptığı bilmektir. Bunu gerçekten bilmek ise bu bilgiyi hazmederek kendi cümlelerinle farklı şekillerde ve farklı kişilere anlatabilmektedir.

Bir şeyin gerçekten bilinmesi, o şeyin bütün yönleriyle bilindikten sonra herkese ve her şekilde anlatabilme yeteneğidir. Bu da o bilgiyi hazmetmekle olur. Hazmetmek bir bilgiyi özümsemektir. Özümseme zaman içinde olan bir olgudur.

Bilginin hazmedilmesi, içselleştirilmesi, o bilgiyle iş görülmesi gerekir. Bu da o bilgiyi anlatmayı kolaylaştırır. Bu anlamda bir şeyi gerçekten bilmek hazmettikten sonra anlatabilmektedir.

Bilgi güçtür. Bilen insan bilgisinin azlığını anlar ve bilmesi gerekenin bildiğinden daha fazla olduğunu bilir. Bu nedenle öğrenmeye devam eder. Bilginin kıymeti bilgiyi başkasına anlatmakla anlaşılır ve bilinir.

Bu anlamda bilginin anlatılmasından kasıt, yayılması ve daha çok kişi tarafından bilinmesini sağlamaktır. Yoksa sadece bilmek hamallıktır. Bu minvalde bir şeyi gerçekten bilmek bilgiyi yaymakla gerçekleşir.

Bir Şeyi Gerçekten Bilmek Onu Anlatmakla Olur Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz