Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Bencillik İle İlgili Fabl Masal Örneği

Bu yazımızda bencillik ile ilgili fabl masal örneği kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sincap ve tavşan çok eski arkadaştılar. Fakat tavşan hep kendini düşünen menfaatçi biriydi. Sincap da onu alttan alarak idare ediyordu. Arkadaşlıkları bir öyle bir böyle devam ediyordu. Tavşan sürekli ormanda dolaşarak kendi için bir şeyler arıyordu. Sincap da tavşana göre biraz çelimsiz kaldığı için bazen başarıyor, bazen başaramıyordu.

Bir gün farklı yollardan yiyecek ararken karşılaştılar. Tavşan bir sürü yemek toplamıştı. Sincap ise bir şey bulamamıştı. Tavşan arkadaşının durumunu bildiği halde yemek vermeyi teklif bile etmemişti. Sincap buna çok kırılmıştı.

Bir gün boyunca evinden çıkmadı. O sıra tavşan da hiç onun yanına gelmedi. Bir gün, iki gün derken hiç görüşmemeye başladılar. Tavşan arayıp sormuyordu. Sincap evinden tavşanın evine baktıkça onun sürekli olarak yiyecek topladığını görüyordu.

Sincap üzülüyordu. İdareten bulduğu yemeklerle aç karnını doyurmaya çalışıyordu. Bir akşam ormanda büyük bir gürültü oldu. Sincap telaşla kalktı. Etraf parlıyordu. Dışarı çıktı, ormanda yangın çıkmıştı.

Canını zor kurtararak ormanın dışına doğru koşmaya başladı. Gittiği yerde tavşanı gördü. Simsiyah ve yara bere içindeydi. Durumu anlamıştı. Geçmiş olsun dedi, Teselli etti. Bu insanlar çok duyarsız kim bilir yine ne yaptılar da bizi evimizden ettiler dedi.

Tavşan, varımı yoğumu kaybettim, yiyeceklerim gitti diye ağlıyordu. Sincap üzülme birlikte daha iyilerini toplarız, hayatta olduğumuza şükret dedi. Tavşan duygulandı ve ağladı. Sincaptan özür diledi ve bir daha onsuz bir şey yapmayacağına söz verdi.

Bencillik İle İlgili Fabl Masal Örneği Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melis dedi ki:

    hazırlanış olarak güzel ödevimi tamamladım sayenizde mükemmelsiniz :)

  2. Gülçin dedi ki:

    Bu yazıda yer alan bencillik ile ilgili fabl, bencilliğin ne kadar kötü ve yanlış bir davranış olduğunu çok güzel gözler önüne sermiş. Gökte ararken yerde buldum bu hikayeyi ellerinize sağlık.

Yorum Yaz